رفتن به نوشته‌ها

چهارسال فیزیک!

چهارسال گذشت و دوره کارشناسی فیزیک من تموم شد. چهارسال پر از فراز و نشیبی که با تمام لذت‌ها و هیجان‌ها، سختی‌ها و فشارها بالاخره به پایان رسید (من ورودی ۹۱ فیزیک دانشگاه شهیدبهشتی بودم). قصد دارم طی این نوشته، تجربه‌های خودم از دوران کارشناسی فیزیک رو بنویسم. امیدوارم این نوشته‌ برای کسایی که قصد دارن فیزیک رو به صورت آکادمیک شروع کنن و برای کسانی که به تازگی وارد فیزیک شدن مفید واقع بشه! لطفا اگر شما هم چنین تجربه‌ای داشتید و می‌تونید به این نوشته چیزی اضافه کنید حتما در قسمت نظرات بهش اشاره کنید.

 •  فیزیک اون چیزی که فکر می‌کنید نیست: حکایت سیب و نیوتون رو فراموش کنید!

درخت سیب معروف نیوتون - کمبریج
درخت سیب معروف نیوتون – کمبریج

چیزی که ما توی دبیرستان به عنوان فیزیک می‌خونیم -صرف نظر از نوع مدرسه و معلم‌هایی که داشتیم – یا چیزهایی که در جامعه در مورد فیزیک‌ یافیزیک‌دان‌ها گفته میشه کلا یک سری چرند و پرنده! داستان‌های علمی و قصه‌هایی که به عنوان فیزیک توی دوران دبیرستان می‌خونیم با فیزیک واقعی فرق زیادی داره. به عنوان مثال، ماجرای برخورد سیب با سر نیوتون و کشف قانون گرانش عمومی رو در نظر بگیرید. احساسی که شما نسبت به این ماجرا دارید قبل و بعد از کارشناسی فیزیک متفاوته! درستی این داستان رو نمیشه انکار کرد چون توی منابع مختلفی اومده، با این وجود اینکه شما بفهمید چه عظمتی پشت این ماجرا وجود داره، نیازمند زمانی برای تامل در فیزیکه. منظورم از عظمت، فهمیدن اینه که سقوط سیب و گردش زمین به دور خورشید در حقیقت یک علت داره! این چیزی بود که نیوتون فهمید، نیوتون یک وحدت زیبا رو کشف کرد! شاید بگید: «نه، این که خیلی واضحه! هر بچه‌ دبیرستانی اینو می‌فهمه!» ولی باور کنید احساسی که به این موضوع دارید و هیجانی که از درک عظمت کار نیوتون درک می‌کنید واقعا متفاوت خواهد بود. احساس و شهود شما به مراتب تغییر خواهد کرد و این دلیل اصلی ادعا من بر اینه که پس از تموم شدن دوره کارشناسیتون می‌فهمید که فیزیک اون چیزی که قبلا فکر می‌کردید نیست. البته به شرطی که دانشجوی خوبی بوده باشید 😉

خلاصه اینکه کم‌کم احساساتون نسبت به فیزیک، حین دوره کارشناسی، دچار تغییر و به‌روزرسانی میشه تا اینکه پس از مدتی به این می‌رسید که: اگر این فیزیکه پس اونیکه قبلا بهش می‌گفتیم فیزیک چی بود؟! و این تبعاتی داره؛ بعضی‌ها از این شناخت هیجان‌زده میشن ولی بعضی‌ها – که تعداد این گروه‌ از قضا بیشتره – مکافات میگیرن! تفاوت عمده از این‌جا شروع میشه که توی دانشگاه ما فیزیک رو به همراه چارچوب ریاضی محکم و استواری که فیزیک برش بنا شده یاد می‌گیریم، به نحوی که هر گزاره یا ادعایی که مطرح می‌کنیم رو باید با یک عبارت دقیق ریاضی بیانش کنیم. زبان فیزیک، ریاضیاته و فیزیک بدون ریاضی، گنگ و لاله! ویدیوهای مختلف که به عنوان ویدیوهای عامه‌پسند (popular science) توسط بعضی از دانشمندا ساخته میشه فاقد ریاضی و پر از حرف‌های هیجان انگیز و عجیب‌وغریب هستن. برای همینه که مردم ازشون خوششون میاد و این گمان رو می‌کنن که فیزیک همینه! به همین‌ خاطر، خیلی‌ها موقع دست و پنجه نرم کردن با ریاضیات، اون حس خوبی که نسبت به فیزیک داشتن رو از دست می‌دن و کم‌کم فیزیک براشون تبدیل به یک کابوس میشه. کابوسی که ۴ سال همراهشونه و رهاشون هم نمی‌کنه! البته هستند عده‌ای که این کار اونا رو به وجد میاره و از هماهنگی بی‌نظیر طبیعت و ریاضیات لذت می‌برن، اما کم هستن متاسفانه! (شکرخدا من از این دسته بودم). برای همین پیشنهاد می‌کنم اگر اهل این نیستید که برای لیسانس فیزیک تقریبا اندازه یک لیسانس ریاضی (یکمی کمتر البته!)، ریاضی یادبگیرید و به کارببندید بی‌خیال فیزیک بشید! متاسفانه رشته فیزیک این‌جوریه که در هر لحظه ممکنه شما ازش متنفر بشید! تعارف که نداریم، سخته و زمان‌بر! راه میون‌بر هم نداره. روزی بطلمیوس یکم سوتر(حاکم وقت) از اقلیدوس پرسید: «آیا راه میون‌بری برای یادگیری هندسه وجود داره» و اقلیدوس جواب داد: «هیچ راه شاهانه‌ای برای هندسه وجود نداره!» برای یادگیری فیزیک هم همین‌طور، هیچ راه شاهانه‌ای وجود نداره و شما به راحتی نمی‌تونید یک فیزیک‌دان خوب بشید! 

«سیستم‌های پیچیده» یکی از گرایش‌های جدید فیزیک است جزو علوم بین‌رشته‌ای حساب می‌شود.
«سیستم‌های پیچیده» یکی از گرایش‌های جدید فیزیک است که جزو علوم بین‌رشته‌ای حساب می‌شود.

یکی دیگه از مواردی که سبب میشه دیدتون نسبت به قبل در مورد فیزیک عوض بشه اینه که با گذشت زمان، کم‌کم با شاخه‌های مختلف فیزیک آشنا میشید و کاربردهای عجیب و غریب فیزیک رو می‌بینید و حیرت‌زده میشید. اما باز هم وقتی وارد مشغول گذروندن دروس تخصص یک گرایش یا مشغول تحقیق در یک گرایش خاص می‌شید ممکنه حس حیرت به نفرت تبدیل بشه و یا اینکه دیگه همه‌چی عادی بشه ولذتی نبرید! یکی از مثال‌های خوب، گرایش هسته‌ای هست! فیزیک‌هسته‌ای در ایران به خاطر شهرتی که به سبب مسائل سیاسی پیدا کرده برای خیلی از مردم جذاب به نظر می‌رسه، خوبه که بدونید، معمولا دانشجوهای فیزیک، بعد از گذروندن درس «فیزیک هسته‌ای ۱ و آزمایشگاه» از علاقه‌شون به مقدار زیادی کاسته میشه. زمانی هم که وارد حوزه تحقیق و پژوهش میشن که دیگه واویلا! البته فیزیک هسته‌ای به خاطر شرایط خاص سیاسی حاکم بر اون کمی با سایر گرایش‌ها فرق داره با این وجود در سایر رشته‌ها هم مشکلات متعددی وجود داره. خیلی از دانشجوهایی که به نجوم علاقمند بودن و در زمان دانش‌آموزیشون فعالیت‌های نجوم آماتوری هم انجام می‌دادن،‌ کم‌کم در دانشگاه دچار تردید‌های زیادی در مورد ادامه تحصیل در گرایش‌های نجوم، اخترفیزیک و کیهان‌شناسی میشن! ادله‌ی خیلی از این دسته هم اینه که دیگه برامون جذاب نیست، خیلی سخت یا تخصصی شده! البته باز هم عده‌ای هستن که هر چی می‌گذره بر هیجانشون افزوده میشه! این دسته کسایین که وجودشون دلگرمی به آدم میده. این‌ها همون کسایی هستن که امید رو در دل دانشگاه زنده نگه می‌دارن. مشکل این دسته در کم بودن تعدادشونه! یکی دیگه از گرایش‌های فیزیک، فیزیک ماده چگال هست که صرف نظر از پایه‌های نظری استوار، کاربردهای وحشتناک زیبایی داره! فیزیک ماده چگال ارتباط و همپوشانی زیادی با بقیه علوم داره و نزدیک‌ترین پل بین فیزیک و سایر رشته‌ها حساب میشه. این قضیه سبب میشه که بچه‌ها کنجکاوانه و با تمایل شدیدی سراغ ماده ‌چگال برن، اما زمانی که مشغول گذروندن درس «حالت جامد۱» و «حالت جامد۲» هستن باید قیافه‌هاشونو ببینید! به هر حال، زیبایی و سخت بودن فیزیک همیشه به طور تنگاتنگی در زمان تحصیل یک دانشجوی فیزیک وجود داره و این خود دانشجو هست که انتخاب می‌کنه که کدوم رو ببینه: سختی رو یا زیبایی رو!

purity
افراد مختلف، سلایق مختلفی دارند، در انتخاب رشته تحصیلی به سلیقه خود احترام بگذارید!

فیزیک نه فلسفه‌ است و نه ریاضی! مهندسی هم که اصلا نیست! اگر به فلسفه علاقمندید و فکر می‌کنید که خب فیزیک و فلسفه یک چیز هستن، سخت در اشتباهید! درسته که در جاهایی تعاملاتی بین فیزیک و فلسفه وجود داره و این دو بر هم اثر میذارن، ولی این که به عنوان رشته تحصیلی فیزیک رو به جای فلسفه انتخاب کنید خیلی اذیت میشید، بهتر بگم، نه تنها خودتون اذیت می‌شید بلکه بقیه رو هم اذیت می‌کنید! همین طور اگر شدیدا به ریاضی علاقمند باشید، درسته که فیزیک نزدیک‌ترین رشته به ریاضی هست، با این وجود به خاطر تفاوت‌هایی که بین نگاه‌های فیزیک‌دان‌ها و ریاضی‌دان‌ها به مسائل وجود داره باز هم ممکنه اذیت بشید! البته افرادی که به جای فلسفه یا ریاضی وارد فیزیک می‌شن نسبت به کسایی که به جای مهندسی وارد فیزیک می‌شن خیلی کمه! قسمت بد ماجرا اینه که خیلی‌ها (مخصوصا تهرانی‌ها و ساکنین شهرهای بزرگ ایران!) که امیدی به قبولی در رشته‌های مهندسی ندارن، میگن خب فیزیک مادر مهندسیه، اشکالی نداره، فیزیک هم می‌زنیم! این افراد رومخ‌ترین ورودی‌های دانشکده فیزیک هستن! برای اینکه خیلی زود می‌فهمن که فیزیک از اون «تو بمیری‌»ها نیست! شدیدا توصیه می‌کنم اگر مهندسی رو دوست دارید، مهندسی بخونید. این طرز تفکر که فیزیک خوندن توی شهر خودتون بهتر از مهندسی خوندن توی یه شهر دیگه‌س، به نظر من، یک طرز تفکر احمقانه‌ است! با آینده خودتون بازی نکنید! فیزیک خیلی راحت می‌تونه تمام انگیزه‌هاتون رو از بین ببره و شما رو تبدیل به یک آدم به درد نخور برای جامعه کنه. اینو جدی بگیرید!

به طور خلاصه، تجربه نشون داده کسایی که واقعا عاشق فیزیک نیستن، هر چقدر باهوش یا هر چیز دیگه باشن، اگر سراغ فیزیک بیان پیشیمون میشن!  

 •  خبری از بازار کار مناسب،  امنیت شغلی، رفاه بالا و مازراتی نیست! فیزیک و  قناعت در هم‌تنیده هستند!

در جامعه‌ای که علم ارزشی نداشته باشد، عالم موجودی به دردنخور تلقی می‌شود!
در جامعه‌ای که علم ارزشی نداشته باشد، عالم موجودی به دردنخور تلقی می‌شود! اگر علم و صنعت هم بی‌ارتباط باشند که دیگر بدتر!

هر کسی دوست داره که بازار کار مناسب و امنیت شغلی داشته باشه، چیزی که بچه‌های فیزیک‌ کم‌کم می‌فهمن ندارن! اگر فیزیک اومدین زیاد توقع شغل پردرامد رو نداشته باشین! مخصوصا فیزیک نظری! فیزیک‌دان‌ها با وجود حجم کار زیادی که انجام می‌دن، به طور متوسط، درامد زیادی ندارن. فرصت‌های شغلی فیزیک در مقایسه با سایر رشته‌ها خیلی کم هست. در ایران، بیرون از دانشگاه واقعا خیلی سخت میشه برای یک فیزیک‌پیشه شغل مناسب با تحصیلاتش پیدا کرد، اگر هم بشه، تعدادشون انگشت‌شماره! برای همین، یکی از سخت‌ترین قسمت‌های زندگی یک فیزیک پیشه، داشتن دکتری فیزیک با جیب خالیه! در خارج از کشور باز شرایط بهتره، ولی باز هم در مقایسه با سایر رشته‌ها، فیزیک فرصت چندانی به شما نمی‌ده (هرچند که اخیرا فرصت‌های زیادی در موسسات مالی و شرکت‌های مختلفی برای فیزیک‌دان‌ها پیش‌اومده). شاید بهتره این جوری بگم، اگر قصدتون ثروت‌مند شدنه، فیزیک گزینه مناسبی نیست! شما به عنوان یک فیزیک‌پیشه، از علم لذت می‌برید و علم براتون هیجان‌انگیزه، برای همین با وجود اینکه لباستون فلان مارک خاص نیست یا اینکه ماشینتون یک پرایده زیاد اذیت نمیشید، چون سرتون به جای دیگه گرمه. اما ممکنه زن و بچه‌تون مثل شما دیگه فکر نکنن! برای همین این یک مسئله‌ نگران‌کننده میشه اگر خونواده شما مثل خودتون نتونن قناعت پیشه کنن! البته اگر بخوام جانب انصاف رو رعایت کنم، باید بگم کسایی هم هستن که رشته‌شون فیزیک بوده و الان پول خوبی به جیب می‌زنن! ولی یادتون باشه، من دارم یک بحث آماری می‌کنم، به این معنی که معمولا پزشک‌ها یا مهندس‌ها درآمد بیشتری نسبت به فیزیک‌پیشه‌ها دارن!

 •  اشتباهات دوران کارشناسی فیزیک من!

این بخش، کاملا شخصی هست، به این معنی که ممکنه مواردی که من به عنوان اشتباه طبقه‌بندی می‌کنم از نظر بعضی‌ها اشتباه نباشه و از طرف دیگه ممکنه من طی چهار سال گذشته کارهایی انجام داده باشم که از نظر بعضی‌ها اشتباه بوده باشه ولی من لیستش نکردم! با این وجود به نظرم حرف‌هایی که می‌زنم حرف‌های معقولی هستن! به من اعتماد کنید 🙂

۱) به نظرم بزرگترین اشتباه من در دوران کارشناسی، کم مسئله حل کردن بود! حقیقتش، تا زمانی که مجبور نبودم، مسئله‌ای حل نمی‌کردم. حتما باید استاد درسی تمرینی مشخص می‌کرد یا اینکه شب امتحان میشد تا من دست به قلم می‌شدم! اما الان فهمیدم که حل مسئله باید رویه ثابت هر دانشجوی علو‌م‌پایه باشه. حل مسئله باید پیوسته باشه و نه فقط در روزهای خاص (مثلا شب قبل روزی که باید تمرین‌های الکترومغناطیس رو تحویل داد!). اشتباه دیگه در مورد مسئله حل کردن، گارد گرفتن در مورد نوع مسئله‌ بود! گاهی اوقات واکنش من به بعضی از مسئله‌هایی که خارج از کلاس درس مطرح میشد این بود که مثلا من الان مکانیک تحلیلی خوب یادم نیست، یا الان باید فقط مسئله‌های فلان درس رو حل کنم، یا اینکه الان روابط فلان چیز رو فراموش کردم، یا الان وقتش نیست! الان فهمیدم که آدم همیشه باید با گارد باز با هر مسئله‌ای روبه‌رو بشه و تا جایی که می‌تونه کلنجار بره. مهم‌ترین نکته اینه که آدم بیخیال مسئله نشه! خیلی از اوقات وقتی آدم واقعا درگیر مسئله باشه، ممکنه جواب رو توی خواب پیدا کنه! این اتفاق برای من واقعا رخ داده!

خون‌سرد باشید و مسئله حل کنید!
خون‌سرد باشید و مسئله حل کنید! همیشه هم مسئله حل کنید، نه فقط شب امتحان!

۲) باید اعتراف کنم که خیلی از اوقات من شبِ امتحانی بودم! خیلی از اوقات تازه یکی دو شب قبل از امتحان ترم شروع می‌کردم با مبحثی آشنا شدن یا اینکه ۷ جلسه پشت سر هم، کورس دیدن! درسته که معمولا هم جواب میداد، مثلا من کوانتوم۱ رو با همین روش ۱۸/۵ شدم و کوانتوم۲ رو ۱۹/۵! با این وجود اتفاقی که افتاد این بود که من یه نمره خوب گرفتم ولی «یادگیری» واقعا حاصل نشد! کتاب درس قطعات نیم‌رسانا رو فقط دوبار باز کردم، شب قبل امتحان میان‌ترم و شب قبل پایان ترم! چیزی که باید بهش اشاره کنم اینه که شما می‌تونید با شب امتحانی بودن هم نمره خوبی بگیرید، اما اگر صادق باشید با خودتون، چیزی یاد نگرفتید! من واقعا اینو دیگه فهمیدم که یادگیری یک فرایند مستمره و طی یک شب یادیگری حاصل نمیشه (حداقل برای ما آدمای معمولی!).  به قول جان میسون«تدریس به صورت دنباله‌ای از اعمال و تعاملات و دنباله‌ای از تصمیمات گرفته شده توسط معلم، در زمان اتفاق می‌افتاد. در عوض، یادگیری، به عنوان فرایند بلوغ، حتی در زمان خواب، طی زمان اتفاق می‌افتد.» البته، زغال خوب و دوست ناباب رو هم دست کم‌نگیرید! یکی از مشکلات کلاس ما، بهتره بگم ورودی ما، این بود که هیچ وقت نتونستیم با هم مسئله حل کنیم. معمولا کسی دل به کار نمیداد. متاسفانه کسی اهل مسئله حل کردن واقعا نبود 🙁 . البته من باز هم خودم رو مقصر می‌دونم! 

۳) یکی دیگه از اشتباهات من، جدی نگرفتن کلاس درس و کلاس حل تمرین (TA) بود! درسته که بعضی از اساتید واقعا رو مخ هستن یا اینکه بعضی از TAها سواد کافی برای مسئله حل کردن و جواب دادن به سوال شما رو ندارن، ولی اینکه آدم کلا بیخیال بشه و سر کلاس نره ضرره! من فهمیدم که میگم! گاهی از اوقات هم من فقط سر کلاس می‌نشستم و منفعلانه هیچ کاری انجام نمی‌دادم، نه یادداشتی برمی‌داشتم و نه تلاشی برای درگیر شدن در کلاس می‌کردم. خیلی از اوقات هم در صورت امکان مشغول چرت زدن بودم، مخصوصا زمانی که بدون فلاسک چایی می‌رفتم سر کلاس. حقیقت اینه که من مجبور بودم وقتی که باید سر کلاس صرف یادگیری و آشنایی با مفاهیم می‌شد رو بیرون از کلاس صرف این کارها کنم، به عبارت دیگه من وقت تلف می‌کردم بعضی روزا فقط سر کلاس! از طرف دیگه نرفتن به کلاس حل‌تمرین سبب می‌شد که با خیلی از مسئله‌ها روبه‌رو نشم و بدتر از اون تلاشی برای حلشون نکنم!

۴) برنامه نویسی و شبیه‌سازی جزو لاینفک فیزیک امروزه! من اینو تا مدت‌ها قبول نمی‌کردم! همه‌ش به خودم می‌گفتم مهم نیست، در صورتی که الان واقعا پشیمون هستم و همیشه خودم رو ملامت می‌کنم که چرا زودتر یادگیری برنامه‌نویسی رو به صورت حرفه‌ای شروع نکردم! به هر حال راه دررویی وجود نداره! امروز تقریبا هر گرایشی از فیزیک رو که نگاه کنید، ناگزیر از کامپیوتر استفاده می‌کنند!

کورس فیلم سینمایی نیست! فعالانه در کورس‌ها شرکت کنید.
کورس فیلم سینمایی نیست! فعالانه در کورس‌ها شرکت کنید. قلم و کاغد همیشه همراه داشته باشید!

۵) کورس فیلم سینمایی نیست! یکی از اشتباهات من این بود که فرقی بین تماشای God Father با کورس کوانتوم قائل نمی‌شدم! در صورتی که کورس هم مثل کلاس درسه. باید موقع دیدنش آدم یادداشت برداری کنه، بعد از تموم شدن هر قسمت، مطالعه کنه، مسئله حل کنه، یادداشت‌هاش رو کامل کنه و بعد از مرور این‌ها جلسه‌ی بعدی کورس رو ببینه! حقیقتش من هیچ کدوم از این کارها رو تا مدت‌ها نمی‌کردم. درسته که این خودش از کورس ندیدن خیلی بهتره، ولی با این وجود بازده کار رو خیلی کاهش می‌ده و یادگیری واقعی رخ نمی‌ده. راستش خیلی از کورس‌هایی که دیدم رو بعد از دو – سه سال واقعا فراموش کردم و تنها راه یادآوری دوباره دیدن اون‌هاست! در صورتی که اگر یادداشت برداری خوبی کرده بودم، هر موقع که نیاز داشته باشم می‌تونم سریع مرور کنم!

۶) یکی از مسخره‌ترین اشتباهات من این بود که گاهی از اوقات زوری درس می‌خوندم! گاهی از اوقات خسته بودم یا واقعا بی‌حوصله بودم ولی با این وجود سعی می‌کردم که به جای استراحت کردن و تجدید قوا زوری درس بخونم. درس خوندنی که یا حواسم پرت میشد وسطش یا اینکه کلی کار دیگه از جمله بی‌هدف چرخیدن توی اینترنت رو به همراه داشت. اشتباه من این بود که مدت‌ها تفریح رو از زندگیم بیرون گذاشته بودم و به طور کاملا یکنواختی زندگی می‌کردم. زندگی نیاز داره به تنوع و استراحت. درسته که کار حرفه‌ای نیاز به تمرین زیاد و صرف زمان زیادی داره، با این وجود گاهی از اوقات آدم باید روحیه‌ی خودش رو تقویت کنه و به خودش استراحتی بده تا بتونه با انرژی و انگیزه سر کارش برگرده. خلاصه اینکه خیلی وقتا من فقط ادای یادگیری رو در می‌اوردم!

در انتخاب فیزیک دقت کنید! فیزیک معشوقی سخت‌گیر است!
در انتخاب فیزیک دقت کنید! فیزیک معشوقی سخت‌گیر است!

من به خاطر علاقه‌م اومدم فیزیک و زمانی هم که انتخاب رشته کردم، انتخاب‌های اولم فیزیک بود و انتخاب‌های دومم ریاضی. فیزیک رو دوست داشتم و همیشه با تمام مشکلات زندگی ازش لذت می‌بردم و می‌برم. الان هم آماده تحصیلات تکمیلی هستم. من یه دانشجوی معمولی بودم، نه نخبه بودم و نه چیز دیگه. به نظرم برای فیزیک خوندن اصلی‌ترین فاکتور علاقه است، علاقه‌ای که ناشی از شناخت کامل باشه. همون‌جور که گفتم این انتخاب شخصه که بین مشاهده‌ی سختی‌های راه و زیبایی‌‌ها کدوم رو انتخاب کنه. طی این پست من تجربه‌ی خودم رو از ۴ سال فیزیک خوندن گفتم،‌ امیدوارم این پست ایده‌ی خوبی بهتون از کارشناسی فیزیک بده و خودتون رو به خاطر ناآگاهی دستی دستی بدبخت نکنید. یادتون باشه، فیزیک رشته سختیه، اگر واقعا علاقمند هستید واردش بشید. هنگامی هم که واردش شدید یادتون باشه که برای چی اومدین. خودتون رو گول نزنین و با تمام قوا سعی کنید کنجکاوانه چیزهای مختلفی یادبگیرید. در هر شرایطی مسئله حل کنید و فراموش نکنید که کار یک فیزیک‌دان حل مسئله‌ است! اگر هم فکر می‌کنید اشتباه اومدین، سریع یا تغییر رشته بدید و یا انصراف. زندگی ارزشش رو نداره که وقتتون رو صرف چیزی که کنید بهش علاقه ندارید!

در انتها به خودم واجب می‌دونم که از این آدم‌ها به خاطر تمام کمک‌هایی که بهم طی این چهار سال کردند، تشکر کنم: شاهین شریفی، داوود معصومی، امید مومن‌زاده، دکتر حمیدرضا سپنجی، دکتر غلام‌رضا جعفری، دکتر مجید محسنی، دکتر محمدصادق موحد و دکتر علی حسینی. 

راستی، اگر از من پرسیده بشه که اگر به گذشته برگردی، آیا باز هم فیزیک رو انتخاب می‌کنی، در جواب شعر فروغ رو خواهم گفت: «زندگی گر هزار باره بود/ بار ديگر تو بار ديگر تو»

 

 

منتشر شده در آموزشیاهداف سیتپورفیزیک

نظر

 1. فائزه فائزه

  این اشتراک گذاری مقدسه. خیلی خوب بود 🙂

 2. محمد مهدی محمد مهدی

  واقعا باعث تأسف زیاد هست که عده ای هستن که علاقه مند بودن و علاقه‌شون تثبیت هم شده ( مثلا در زمینه نجوم که اشاره شد) ولی به علت وضعیت مزخرف کار و اقتصاد مجبورن بالاجبار به گرایش های دیگه رو‌بیارن و‌به علاقه‌‌شون پشت پا بزنن!

 3. Ali Ali

  سلام
  بنظرم جالب بود ولي لطفا بگين در نهايت ي دانشجوي مثلا دكتري قراره چي كار كنه در اينده؟

  و اينم بگين ك شرايط رفتن ب دانشگاه هاي برتر جهان و ادامه تحصيل توشون چيه

  • عباس کریمی عباس کریمی

   سلام.
   زمانی که دانشجوی دکتری شدم اونم می‌گم 🙂
   در مورد دانشگاه‌های برتر جهان هم حسابی مطلب هست اگر خوب بگردید. اگر زمانی رفتم، در مورد اونم می‌نویسم!

 4. seyed hossein seyed hossein

  سلام.
  عالی بود آقای کریمی. میخوام راجب مساله حل کردن ازتون بپرسم.
  آخه میدونید هر مساله ای جالب نیست!هر مساله ای آدمو به وجد نمیاره! برای مثال بیش از نود درصد مسایل کتابای ماریون و فاولز به نظر من چرته! خیییلی از مساله ها باب میل آدم نیست! در عوض بعضی اوقات بعضی نویسنده ها مثل مورین واقعا مسایل خوبی تو کتاباشون دارن که آدم حال میکنه. ولی توی همه ی مبحث ها از اینجور کتابا پیدا نمیشه. مثلا من توی ترمودینامیک که الآن دارم(با نه چندان زیاد علاقه)زیمانسکی میخونم وقتی مسایلشو میبینم حالم بهم میخوره!!اونقدر روتین و مزخرفه که من تا الآن که پنج فصل از زیمانسکی رو یاد گرفتم هفت هشت تا مساله بیشتر حل نکردم!
  یا بعضی اوقاتم(خصوصا در الکترو)آدم کلی تلاش میکنه مساله رو ساده سازی میکنه ولی در آخر به یه انتگرال خییلی سختی میرسه که بعد از مدتی مجبور به ادامه ندادن به حل مساله میشه.
  در بعضی موقع ها از این قبیل آدم یه جوری میشه(حس ناتوانی- مثل الآن من!) که نمیدونه باید چیکار کنه و سست میشه….
  در ضمن من هنوز نمیدونم یه فیزیکدان بعد از تمام شدن دوران تحصیلش وقتی که خواست کار پژوهشی کنه چیکار میکنه. یعنی منظورم اینه یه فیزیکدان چجوری مدل میسازه یا مدل ها رو دقیق میکنه(منظورم مثلا مدل سازی چیزی مثل نسبیت نیست که خییلی ساده و صرفا با تفکربا اصل نسبیت میاد و مدلشو میسازه)منظورم مثلا این مدلای عجق وجق کوانتومی الآنه که دارن میگن…
  در ضمن من اکثر اوقات که مساله ی عددی(غیر پارامتری میبینم حل نمیکنم!)
  نمیدونم چقدر در اشتباهم؟:)
  سپاس بابت اشتراک گذاری تجربه.

  • عباس کریمی عباس کریمی

   سلام
   یکی از ویژگی‌های یک استاد/معلم خوب اینه که مسئله‌ خوبی به دانش‌جو/دانش‌آموزش بده تا حل کنه. از اون‌جایی که استاد تجربه‌ی بیشتری داره و مسئله‌های بیشتری دیده و همین‌طور در مورد آینده مسئله هم اطلاعات خوبی داره، در انتخاب مسئله کمک خوبی می‌کنه. برای همین یکی از بهترین‌ کارها برای اینکه مسئله‌های خوبی پیدا کنی اینه که از خبره‌ی اون موضوع سوال کنی و بخوای که بهت مسئله بده یا معرفی کنه.
   در مورد مثال‌هایی که زدی، ببین امروز تعداد زیادی کتاب برای موضوعات مختلف با سلیقه‌ها و اهداف مختلف نوشته شده، برای همین می‌تونی کتاب‌های مختلف رو ببینی و مسئله‌هایی که دوست داری رو حل کنی. با این وجود همیشه این کار درستی نیست که اگر مسئله‌ای برات جذاب به نظر نمی‌رسه رو حل نکنی! یا اینکه اگر به یک انتگرال نرسی رهاش کنی. درسته که شاید ارزش حل اون انتگرال نسبت به مفهومی که سوال منظورشه کمتر باشه، ولی در عمل تو باید مسئله رو کامل حل کنی و به سرانجام برسونی. حل کردن یک انتگرال، هر چقدر هم پیچیده، با یک سرچ ساده توی‌ اینترنت ، کلی راه حل براش پیدا میشه. همین‌طور می‌تونی با نرم‌افزارهای مختلف مثل متمتیکا حلشون کنی (سعی کن این کارو کنی!).
   در مورد حل مسئله پارامتری، ببین حل مسائل با مقادیر واقعی عددی کمک می‌کنه که حس پیدا کنی و وقتی که یک مسئله واقعی حل کردی بتونی حدس بزنی که اصلا این جواب منطقی هست یا نه. اگر علاقمند باشی به فیزیک تجربی، حتما باید مسائل عددی حل کنی. حتی اگر سراغ فیزیک نظری هم بخوای بری، باید که حس و شهود پیدا کنی. پس همه جور مسئله‌ای حل کن!

   درضمن، مجموعه کتاب‌های سری شوامز کتاب‌های خوبی هستند برای مسئله حل کردن. همین طور می‌تونی سرچ کنی ببینی استادای مختلف دانشگاه‌های معتبر چه مسئله‌هایی به دانشجوهاشون میدن!

   در مورد آخرین سوالت هم، برو از یک فیزیکدان بپرس خب 🙂
   وقتی پرسیدی به من هم بگو!

   موفق باشی سدحسین 😉

 5. Seyed hossein Seyed hossein

  سلام.
  خیلی ممنون.
  شما هم انشاالله در تحصیلات تکمیلی تان موفق باشید و در آینده یه فیزیکدان خفن (فکر کنم علاقه مند ماده چگال و سیستم پیچیده باشید:))و نوبلی بشید و اون موقع ازتون سوال آخرو میپرسم.

 6. میلاد میلاد

  بسیار لذت بردم عباس جان! وقت کردی یه دونه هم برای برقیا بنویس ما حال نداریم
  ان شاءالله موفق باشی

 7. Tara Tara

  سلام، یهویی سیتپورو باز کردم ببینم چه خبره، یه کم دلم گرفت، باید حسِ عجیبی باشه که آدم بخواد به این چهار سال از بالا نگاه کنه، با خیلی جاهای حرفاتون ارتباط برقرار کردم (به عنوان دانشجوی فیزیک)، نمی دونم خودِ من سه ترمِ دیگه که تموم کنم چه حرفایی واسه گفتن دارم، بگذریم،
  در موردِ اینکه تصورها قبل از واردِ رشته ی فیزیک شدن از اون فرق می کنه، به نظرِ من خیلی درست گفتید، از اینجا به بعدش وظیفه ی ماهاست واسه روشن کردنِ دانش آموزا، من همیشه گفتم که اینکه ادم 4 سال از زندگیش و جوونیشو صرفِ رشته ای کنه که واسه اون نیست، یکی از بدترین ضررهای زندگیه، چه برسه به اینکه اون رشته جزو یکی از سخت ترین رشته ها باشه ! فیزیک آدمای خاصی رو میخواد، واقعا من خودم بینِ استادای موفقِ فیزیک یه چیزِ مشترک می بینم گاهی که مسلما خیلی اش پس از سال ها فیزیک کار کردن حاصل شده ولی اون کف و اون اصل هم یه تاثیراتی داشته، پس رسالتِ ما فیزیکی ها تعریفِ اون واسه جامعه اس به نظرِ من و جلوگیری کردن از به اشتباه افتادن اونایی که واسه فیزیک نیستن،
  در مورد کم مسئله حل کردن هم خیلی دلم پُره، واقعا باید یه جورِ دیگه مسئله حل کرد، الان مثلا من باید بعد از یک ترم گذشتن از گذروندنِ الکترومغناطیس، یهو خودمو با یه مسئله از اون درگیر کنم ببینم چند چندم، خیلی بچه گانه است بهونه هایی که خودِ من و خیلی ها خیلی وقتا میاریم که نه نه من الان نمی تونم حل کنم چون ترمِ پیش گذروندم این درسو ! همیشه دیدیم که استادای موفق در هر شرایطی از هر موضوعی به دانشجو کمک می رسونن، پس راهِ رسیدن به این توانایی اینه که فقط شبِ امتحان مسئله حل نکرد و گاهی به درسای گذشته برگشت و به حلِ مسئله پرداخت !
  در موردِ برنامه نویسی هم حق گفتید و باید دیر یا زود رفت سراغش !
  در مورد قناعت خیلی خوب بود !!
  اونجایی که گفتید فرقی بینِ تماشای فیلمِ GodFather و کورسِ کوانتوم نمی دیدید خیلی عالی بود، کلی خندیدم !
  هی ی ی ی روزگار . . .
  یه کم یه جوری شدم، من با دونستنِ خیلی از اینا و خیلی از اشتباهام هنوز 3 ترم فرصت دارم، ممنون از تلنگری که زدید واسه ما اهالی ای که همش نیاز به تلنگر داریم واسه جلو رفتن !
  و کلا روبرو شدنِ من با سیتپور یه سرچِ ساده ی توی گوگل بود ولی خیلی جاها با خیلی از حرفاتون ارتباط برقرار کردم، تلاشتون واسه این سایت قابلِ تقدیره، واسه آسون کردنِ مسیر، واسه اشتراکِ علم !
  و امیدوارم هرجا که هستید قدمِ بعدیِ زندگی تون رو استوار و محکم بردارید و توی زندگی تون همیشه از راهی که رفتید راضی باشید.

  • عباس کریمی عباس کریمی

   ممنونم. کامنت خیلی خوبی بود 🙂

 8. Mb Mb

  کتاب 200 puzzling problem مسائل بسیار زیبایی داره.حتما بخونید

  • عباس کریمی عباس کریمی

   • Seyed hossein Seyed hossein

    سلام.
    من حرفای فاینمن رو متوجه نشدم 🙂
    مگه فاینمن این کتاب(200مساله شگفت انگیز نشر فاطمی ترجمه ی همین کتابو)راجبش چیزی گفته؟؟؟!!!!
    من مسائلشو دیدم .بعضیاش خیلی خوبن گرچه محاسبه ی چندانی ندارن وبعضیاش بیشتر به خاطر صورت سوال بدش رو اعصابن:(

 9. سلام
  خیلی ممنون از نوشتتون/یک سوال؟ شما کدوم نرم افزار رو برای رشته فیزیک پیشنهاد میکنید؟
  با تشکر

  • عباس کریمی عباس کریمی

   سلام
   بسته به کارتون داره! به طور کلی متلب و پایتون رو پیشنهاد می‌کنم!

 10. سلام آقای کریمی عزیز! مثل همیشه عالی! هم قلم خوبی دارید و هم جامع مینویسید!

  راستش من هم به مدت دو سال دانشجوی فیزیک بودم! با علاقه هم وارد این رشته شدم …
  اما با اینکه میدونستم رشته فیزیک به خاطر ماهیت و وسعتی که داره نیاز به تلاش و مطالعه مداوم داره ، به اندازه ای که نیاز بود تلاش به خرج ندادم و انبار شدن دروس بر روی هم و نمرات پایین بالاخره من رو مجبور به انصراف از این رشته کرد !

  به خاطر علاقه ای که به فیزیک دارم خارج از دانشگاه و فضای آکادمیک هم قصد دارم دنبالش کنم ، اما هیچ جا فضا و جو دانشگاه نمیشه! 🙂

  امیدوارم که هر تازه فیزیک خوانی که وارد دانشگاه میشه ، تلاش و پشتکار رو در مطالعه و حل مسائل فیزیک جدی بگیره که به این شکل ، دست بسته مجبور به انصراف از این رشته نشه!

  براتون آرزوی موفقیت دارم … چه خوب میشه اگه توی این پایگاه اینترنتی ارزشمندتون ، کمی بیشتر راجع به فیزیک بنویسید برای تازه واردها و تازه فیزیک خوان ها!!!

  موفق باشید!

 11. رضا رضا

  سلام !
  من اتفاقی این صفحه رو دیدم.
  فردا کنکور دارم و امروز تونستم آخرین درسمو هم دوره کنم و میخوام بقیه روزو استراحت کنم.
  من به رشته فیزیک خیلی خیل یعلاقه دارم و حس میکنم منو به تعال یمیرسونه . یعنی وقتی مسئله حل میکنم حس میکنم بال در میارمو و اینا . واسه همین میخوام فیزیک بخونم.
  در بین سرچ هام به سایت شما رسیدم و تجربتون از چهارسال .
  خب! اول در مورد برنامه نویسی میپرسم. من پارسال c++ رو در حد مبتدی ( مثلا نوشتن برنامه ای که بتونه معادله درجه 2 رو حل کنه ) آشنا بودم . ولی مخوام امسال از جاوا اسکریپت شروع کنم و بعدش جاوا و بعدا c++ ( چون میخوام توی دانشگاه هم در زمینه برنامه نویسی ربات هم فعال باشم )
  بنظرتون خوبه ؟
  2. دکترای پیوسته فیزیک که توی زنجان هست بنظرتون سطح علمیشون چجوره ؟ چون کارنامه هایی که توی سایت کانون هست مربوط ب اونجا چمگی به دل نمیزنه
  3.من قصد دارم که فقط فیزیک شریف رو بزنم . چون فکر میکنم سطح علمی سایر دانشگاه ها پایینه و افراد فقط به امید تغییر رشته اومدن اونجا . نظرتون در این مورد هم چیه !

  در ضمن من درصد فیزیکم هم توی قلمچی و هم سنجش همیشه از 74% بیشتر بوده .

  • عباس کریمی عباس کریمی

   سلام رضاجان

   به نظر من تا زمانی که نتایج میاد، حسابی در مورد سایر رشته‌ها هم تحقیق کن. چون ممکنه چیزهای دیگه‌ای هم باشه که تو رو ببره تو آسمون یا به تعالی برسونتت و تو از وجودشون بی‌خبر باشی! مثلا ریاضی، فلسفه یا حتی چیزای دیگه! به هر حال تحت هر شرایطی حساب تحقیق کن تا اون موقع بدون تعصب.
   در مورد زبان برنامه نویسی، به نظر من جاوا و جاوا اسکریپ زیاد به درد کارای علمی نمی‌خوره، اگر می‌خوای برنامه‌نویسی رو برای مصارف علمی انجام بدی به نظر من بهتره همون ++c رو کار کنی یا پایتون.
   دکتری پیوسته دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان دورهی خیلی خوب و قوی هست. خوبی‌های خودش رو داره و بدی‌های خودشو که به نظر من بدی‌هاش می‌چربه به خوبی‌هاش! خوبی‌های این دوره اینه که درس‌های مسخره عمومی رو پاس نمی‌کنی و چیزهای جالبی به جاش یادمیگیری، دوره‌ش کوتاه‌تر از دوره استاندارده و اینکه دانشگاه تحصیلات تکمیلی در علوم پایه زنجان واقعا دانشگاه خوبیه. از بدی‌های این دوره عدم وجود تنوع و مجبور به دکتری گرفتن تو ایرانه! همین‌طور تصمیم‌های زندگی رو محدود می‌کنه.

   انشالله اگر تصمیم به فیزیک خوندن گرفتی به نظرم به این ترتیب بزن: فیزیک شریف، تهران، بهشتی، امیرکبیر، علم و صنعت.

   برات آرزوی موفقیت می‌کنم.

   • رضا رضا

    ممنون آقای کریمی
    ببخشید که دیر پاسخ دادم
    کنکورو خوب دادم و لیست انتخاب رشتمم الان آماده کردم ور دو سه روز بعد شروع میکنم به ویرایشش.

    میشه از بدی های دوره زنجان بگید و اینکه چن سال طول میکشه؟
    دوم این که من خودم آذری زبان هستم و از این بابات مشکلی ندارم .

    بسیار بسیار ممنونم از اینکه وقتتونو صرف جواب دادن به من کردید.

 12. یاد دوره کارشناسی خودم افتادم به مسخره ترین شکل ممکن گذشت
  یه نکته رو فراموش کردی اضافه کنی این بود اگه دوستان و هم کلاسی‌های پایه توی درس خوندن و مشارکت علمی داشته باشین بشدت به موفقیت نزدیک میشین…دوره ما همه موج منفی میدادن اگه میتونستم برگردم عقب بشدت باهاشون برخورد میکردم حتی فیزیکی 🙂 🙂

 13. مرتضی مرتضی

  یه سوال داشتم. رشته فیزیک چه شغل هایی براش هست؟

  بسیاری از سایت ها فقط گفتن “شغل در صنایع”

  مثلا چی؟

  • عباس کریمی عباس کریمی

   معمولا در پژوهشکده‌های مرتبط یا دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی شغل پیدا میشه!

 14. علی علی

  برای کسی که لیسانس فیزیک داره چه شغل هایی هست؟و یه دانشجوی فیزیک حین تحصیلش از چه راه هایی می تونه کسب درامد کنه؟
  ایا شما کسی رو می شناسین که با فیزیک دو رشته ای کرده باشه و چقدر با توجه به سخت بودن فیزیک این کار امکان پذیره؟

  • عباس کریمی عباس کریمی

   سلام. شغل‌های زیادی نیست. از راه تدریس مثلا یا برنامه نویسی.
   شدن این کار بستگی به رتبه‌تون توی کنکور یا المپیادی بودنتون داره. سخت هست ولی ممکنه!

 15. بهادر بهادر

  کار انسان هایی که مینویسن و آگاهی میدن شدیدا ارزشمنده! با تشکر
  بهادر امجدی دانشجوی فیزیک

 16. شیوا شیوا

  دلم خیلی گرفت. دوباره منو یاد اینکه فیزیک واقعا هیچ ارزشی برای جامعه نداره انداختین. من با علاقه وارد فیزیک نشدم.ماجراش طولانیه اما به طور خلاصه میتونم بگم که پدر و مادرم بهم اجازه ندادن که برم خارج از استان و رشته ی مورد علاقم رو بخونم.منم مجبور شدم علوم پایه ی استان خودمونو بزنم. حالم اصلا خوب نیست.به خودکشی هم فکر میکنم.فیزیک رویا و آرزوی من نیست و با طرز تفکر من زمین تا آسمون متفاوته. میتونم انصراف یا تغییر رشته بدم چون به هرحال نمیتونم توی استان خودمون رشته یا رشته هایی که دوست دارم رو توی دانشگاه سراسری بخونم.دانشگاه آزاد و غیرانتفایی هم که دیگه مزخرف تر از فیزیک. وجود آدمایی مثله من برای جامعه سمه
  . پر از انرژی منفی و حس بد نسبت به آینده.در مورد مسئله حل کردن هم بگم که بچه های ورودی ما اصلا اهل مسئله حل کردن نیستن،نه گروهی نه تنهایی. در عوض خیلی اهل اینن که اکیپ تشکیل بدن و دختر و پسر جیک تو جیک و دست تو دست برن بچرخن. ممکنه بگین چه اشکالی داره آدم باید روشن فکر باشه و دوستای غیرهمجنس داشته باشه.منم با این مسئله مشکلی ندارم اتفاقا آدم مذهبی هم نیستم اما این کارا جو دانشگاه رو خراب میکنه. وقتی سر میچرخونی و همه رو در حال برنامه ریزی کردن واسه ی گشت و گذار و تفریح و سورپرایز کردن دوست دختر/پسر هاشون مبینی یه کم حالت تهوع میگیری.درد و دل که زیاد دارم. اما خب نمیشه همشو اینجا گفت.ازتون برای مطلب خوبتون ممنونم و اینکه ببخشید طولانی شد.

  • سلام. به نظر من حتما پیش یک مشاور متخصص برید و بیشتر از این در این وضعیت نمونید.
   یک برنامه مشاوره خوب میتونه هم به شما و هم به خانواده شما توی این مسیر کمک کنه. سعی کنید منطقی با خانواده در مورد اتفاقات زندگی و عدم تمایل به رشته فیزیک صحبت کنید.

   یادتون هم باشه که زندگی یک سیب به هوا پرتاب شده است، معلوم نیست که چند سال دیگه کدوم روش به سمت شما باشه. برای همین صبور باشید و منطقی تصمیم بگرید و حتما به مشاور رجوع کنید.

   • شیوا شیوا

    مرسی بابت راهنماییتون آقای کریمی

 17. Arman Arman

  سلام
  عباس کریمی عزیز من رشته تجربی هستم و همون طور که مطلعی نمیتونم رشته فیزیک رو ادامه بدم ایا روشی هست که بشه این مشکلو رفع کرد یا نه

 18. nm nm

  درباره صحبتتون واس مهندسی ،حالا که من بعد از تمام شدن مهندسی دارم بهش فک می کنم حکمش چیه؟ :)) من ترم اخرم با اینکه شرایطم حساس بود واس تمام کردن واحد و اینکه نمیشد ریسک کرد و افتادمثلا درسی رو ولی برای تصمیم گیری بهتر درس اختیاریم رو فیزیک مدرن ورداشتم و باعث شد بهتر درک کنم به نسبت قبل این رشته رو واقعا کار می خواد و تلاش و بیشتر از همه صبر .. واقعا راه میان بر دیگه ای نداره .. اونم تو دوره ای که همه میخوان زود به همه چی برسن..
  من خودم دوس داشتم ولی سنگینم بود و امتحانمم جواب دادم و رو نمره خوبی حساب کردم ولی امان از این استادا با روش های تصحیح خودشون :\ ولی خب خداروشکر گذروندم کنار بچهای این رشته و جالبشم اینجا بود که بچها خودشون نصف کلاس تقرییا افتادن :)) واقعا ممنون واس به اشتراک گذاشتن تجربهتون .
  در حال حاضر که گیج شدم درباره این رشته که فورا سعی می کنن پشیمونت کنن و بین رشتهای پیشنهادی دیگه هم واقعا موندم..انتخابات زیادشه دردسر بیشتر میشه واست.. از طرفی متاسفانه شناخت درستی هم وقتی ادم از خودش نداشته باشه هم یک دلیل دیگشه .. نتیجه میشه سردرگمی تو این دوره های طلایی زندگیت.. خیلی از جوونا تو دانشگاه تو این سن می دیدم بی هدفن یا بسته به شرایط در اون جا و مکانن..نمیدونم این اموزش ما دقیقا چه جایگاهی داره؟به شخصه خودم که ضربه خوردم ازش..لبته تنها شرایط رو مقصر نمیدونم به هر حال امیدوارم نهایتا تصمیم درستی بگیرم .

 19. احمد احمد

  سلام اگه وارد دانشگاه های تاپ نشد میتونی موفقیتی در فیزیک بدست آورد

 20. مطمئن باش با مسئله حل کردم چیز زیادی یاد نمیگیری نیوتون قبل از أین که جواب بده که سیب چرا زمین افتاد از خودش پرسید سیب چرا زمین افته طرح کردن مسله مهم تر از حلشه مسئله نباشه حل ام درکار نیست آدم هرچه قدر فیزیک یاد میگره بیشتر میفهمه چیزی بلد نیست .

 21. الی الی

  سلام ممنون از مطالب خوبتون من دانشجوی ترم ۴ دانشگاه خواجه نصیر فیزیک هستم وقتی این رشته رو انتخاب کردم فکر نمیکردم انقدر سخت باشهولی واقعا نمیدونم این رشته ارزش این همه وقت گذاشتن رو داره یا نه و اینده ی کاریش چیه بجز استاد شدن ؟ گرایش های تجربی برای کارشناسی کدوم بهتره واقعا نمیدونم من به رشته های دیگه هیچ علاقه ای نداشتم ن مهندسی ن پزشکی و…. واقعا نمیدونم چیکار کنم این رشته رو باید تادکتری ادامه داد تا بشه کاری کرد و آیا واقعا ارزش داره یا نه

 22. من من

  سلام
  سوال!امسال کنکور دارم
  من ادم مشتاق و دیوانه حل مسله نیستم,تو فیزیک مدرسه هم متوسطم
  اما عاشق خوندن کتاب راجب فیزیکم,اصلا تاریخ علمو دوس دارم
  من با نظرتون موافق نیستم,فیزیک حل مسله اس؟؟؟
  اونو که ماشین حسابو نرم افزارم می تونه انجام بده
  باحرفاتون به فکر فرو رفتم
  با این شرایط که من یه ادم کنجکاو تو فیزیکم,حتی کنجکاو تو شیمی و ریاضی,و دنبال حل مسله نیستم,اما راجبشون کتابای خاک خورده کتابخونه رو می خونم
  باید چی انتخاب کنم!!فیزیک واقعا حل مسله اس؟
  اینی که شما گفتین که باز شد فیزیک مدرسه که یکم راجب فرمول می گن بعد میگن حالا باید اینارو حل کنید!!!!!! همیشه ام سوالای من بی جوابه(یه جوری حرف نزده باشم که وای من ادم عجیبه ام,نه!!,فقط راجب چیزی که می گن کمی فک می کنم کاری که تو مدرسه کورش می کنن توان فک کردنو)

  • سلام.
   امیدوارم که کنکورتون رو به خوبی بدین.
   منظور از حل‌مسئله اینه که به جای «کتاب خوندن» باید مطالب رو یادبگرین و مسائل مربوط بهش رو حل کنید.
   بعید بدونم ماشین حساب بتونه مسئله حل کنه! مسئله حل کردن نیاز به فکر و خلاقیت داره!

 23. mehrdad mehrdad

  سلام …ممنون از حرفای صادقانه و مفیدتون….بنظرتون در صنایع نظامی فیزیک چقدر میتونه بیشتر از مهندسی های دیگر مفید تر باشه؟

  • مجید مجید

   سلام، با سپاس، بنده به فیزیک علاقه دارم و خیلی برام جذابه، اما ترسی تو وجودم هست نه به خاطر بازار کار، بلکه به خاطر ریاضی چون من در این درس سطحم متوسطه.
   نظر شما چیه من چیکار کنم؟

   • سلام. چیزی که چاره داره ترس نداره که 🙂
    کافیه شما وقت بیشتری برای تمرین در درس ریاضی بذارین. قرار نیست فقط نابغه‌ها یا کسایی که خیلی ریاضیشون خوبه فقط وارد فیزیک بشن.

    با انرژی تلاش کنید.

 24. محمد حمدی محمد حمدی

  سلام عباس جان،

  خوشحالم که این مطلبت رو خوندم. با اینکه از نزدیک میشناسمت ولی هیچوقت فرصت نشده بود اعماق ذهنت رو کشف کنم :). باید بگم خیلی خوب و منطقی بود متنت. اساسی ترین نکته هایی که درمورد تحصیل تو رشته فیزیک آدم باید بدونه رو به بهترین شکل بیان کردی. چنتا نکته رو هم من اضافه میکنم.

  1-این تفکر که برای موفقیت تو فیزیک حتما باید کارشناسی رو تو دانشگاه های برتر بود زیاد قبول ندارم چون خودم مثال نقضش هستم:). شما کارشناسی رو تو هر دانشگاه سراسری بخونین جای موفقیت دارین. مهم اینه که بدونین چطور این 4 سال رو درس بخونین که تو به خوبی بیانش کردی. ولی توصیه اکید میکنم برای کارشناسی ارشد حتما دانشگاه های برتر بیاید. عملا موندن تو دانشگاه های شهرستان ها بعد از لیسانس مساویه با مرگ علمی شما!!

  2- حتما سعی کنید دکترا رو خارج از کشور بخونید به دو دلیل. اول اینکه پول خوبی میدن و در مقایسه با دکترا خوندن در ایران که خب باید از جیبت خرج کنی طبعا خیلی بهتره. دوم اینکه هم سطح علمی بهتری قابل دسترس هست و هم داخل کشور دید مثبت تری نسبت به فارغ التحصیل های خارج از کشور هست.

  3- اینکه یه فیزیکدان چکار میکنه بستگی به گرایش داره. اگه گرایش نظری باشه عمده فعالیت هاش تحقیقات و مقاله دادن و سر و کله زدن با معادلاته. اگه گرایش کاربردی باشه تو خارج از کشور هم گزینه تحقیقات هست و هم کار کردن تو شرکت های بزرگ صنعتی مثل IBM و Intel و… وجود داره. اما همچنان فرصت ها به نسبت رشته های مهندسی و پزشکی کمتره.

  4- یه نکته خیلی اساسی توجه به این اصله: نگران آینده نباشین!! آدم کار درست رو زمین نمیمونه! پس با تمام توان تلاش کنین کارتون همیشه درست باشه.

  5- نسبت آدم های موفق در فیزیک به آدم هایی که وارد این رشته میشن 5% بیشتر نیست. پس کار سخته و مسیر دشوار. حتما با علاقه بیاید و از جوگیری بپرهیزید و فیزیک رو با مستندهای علمی و این تیپ چیزا اشتباه نگیرید!

  در آخر هم میخام تشکر کنم ازت بابت متن عالی و کار با ارزشت. مهمترین مشکل علوم پایه تو کشور ما اینه که دیدگاه و درک درستی نسبت به این رشته ها تو افکار عمومی وجود نداره و این تیپ مطالب به شکل گیری درست کمک میکنه. حتما رو در رو باید تبادل دیدگاه کنیم :p.

  • محمدجان سلام.
   ممنونم از لطفی که داری. مشتاقم که در سال جدید ببینمت 🙂
   و البته خوش‌حال می‌شیم که پذیرای نوشته‌های شما در سیتپور باشیم :)) یه نگاه بنداز به مرام‌نامه ما:
   http://www.sitpor.org/about-sitpor/

 25. mahdi mahdi

  سلام و خسته نباشید
  من پایه یازدهم ریاضی هستم،نظام جدید اموزشی
  نوشته شما رو خوندم و خیل کمکم کرد….
  بزارید با شما روراست باشم،بنده ریاضیاتم و فیزیکم در حد کتابه!ریاضیاتم از پایه ضعیفه و راستش رو بخواین مفاهیمی که در ابتدایی راهنمایی باید یاد میگرفتم رو تو دبیرستان یاد گرفتم!!!! مثلا تا دیروز ریادیکال گرفتن بلد نبودم!با نمره 14 ریاضی و 17 علوم اومدن ریاضی
  راستش قصدم فنی بود که برم کامپیوتر چون هنوز که هوزه علاقه فوقالعاده شدیدی بهش دارم
  اما دبیر علومم که رشته تخصصیش دبیری فیزیک بود،گفت تو ریاضیاتت خوبه و بیا ریاضی،میگفت کارنمیکنی واسه همین استرس زیاد دارس و فراموش میکنی و سرعت عمل که اصلا نداری و کلا حواس پرتی در امتحان(راستم میگفت،چون هنوز که هنوزه تو محاسبات منفی یا تقسیم رو جا میندازم)
  اومدم ریاضی،بازم از ریاضی میترسیده بودم!!!انگار غریب بودم در رشته،تصمیم گرفتم که مدام تمرین کنم و کتاب کار بگیرم و نکته به نکته و فعالیت ها و مثال های کتاب رو حل کنم(کاری که تو ابندایی و راهنمای اصلا نمیکردم،یادم میاد که در ابدایی معلم میگفت و گوش میکردم و یاد میگرفتم و موفق امتحان کتاب باز میشد و سر فصل رو میدیدم و یه مثال ازش کار میکردم در حد 2+2 بعد 17 به بالا میگرفتم و در راهنمایی هم همینطور اما معلم خصوصی داشتم که فامیلم بود و رشتش اصلا ربطی به راضی نبود و معلم ابتدایی کلاس پنجم دخترونه بود ،واسم توصیح میداد اما اصلا گوش نمیدادم که هیچ تمریناتی که میداد رو حل نمیکردم و دوباره جلسه بعد با هم حل میکردیم!!)
  وقتی معلم ریاضی شروع به درس دادن کرد یه امیدی در دل من زنده شد و اون زیبایی تدریس معلم و زیبایی و کاربرد جالب ریاضیات بود مانند فاکتوریل و مثلثات و تابع که کمی ازش بدم میاد بخاطر عجیب غریبی برخی نکاتش،،اینجا بود که متوجه اشتباهم شدم و متوجه شدم هنوز در ریاضیات مشکل دارم خب همه دارن اما من در حد استاندارد ریاضی نیستم هنوز اما اینو فهمیدم که خیلی میتونم توناباشم توش نه با خوندن دوساعت ریاضی در هفته بلکه 8 ساعت در هفته!!میتونم با 10 ساعت خوندن ریاضی در هفته کنکور ریاضی رو 70 به بالا بزنم یعنی متوسط روزانه 1/5 ساعت در روز!!!
  اینجا بود که فهمیدم قابل جبرانه!
  رسید به درسی که کلا همه ازش متنفر بودم ” فیزیک” (نمیدونم چرا من دوست دارم پاتوکاری بزارم که همه ازش متنفر هستم یا اونایی که متنفر نیستن وقتی منو ببینن هنگ کنن!)
  دبیرم همون دبیر علومم بود،راستش رو بخوای و نکته خنده دار اینبود که تو راهنمایی نمیتونستم علم شیمی و فیزیک و زیست و زمین رو از هم تشخیص بدم
  فیزیک رو پایه نهم یه محکی زدم و تازه با نیرو اشناشدم که چیه 🙂 کلا مسئله هارو رو هوا حل میکردم
  و نکته جالب تر از متن قبلیم اینه که علاقه من به این علم از تبدیل واحد ها شروع شد و قضیه کار و انرژی چنبشی !!!!!!
  نمیدونم را برام جالبه که بدونم چرا توپ به زمین برمیگرده بعد از شوت و یا چرا هواپیما پرواز میتونه بکنه و چرا ماهواره اصلا دور مدار میچرخه

  اینارو گفتم میدونم زیاد گفتم و نصفشون چرت و پرت بود اما میخوام کل گفته هامو با سوال بپرسم و منظور و خواسته هامو بگم
  شاید کسی از سوالاتم سردر نیاره یا اگر ببینه بخنده اما شمایی که فیزیک خوندین درکش میکنین
  1_ایا هوش تاثیری داره؟ (_کلا من ردش میکنم و فقط میگم هوش اینجا قصد کمک کردن داره که نتکات رو زود تر تشخیص بدی و سرعت بیشتری داشته باشی)
  2_منظورتون چیه که میگین کلا فیزیک با فیزیک دبیرستان فرق اره؟
  3_نمیدنم فیزیکی که من میخوام تو مهندسی هست یا خود فیزیکه!!یعنی من بیشتر فیزیک رو تو جنبه فیزیک پیشدانشگاهی تلقی میکنم و کاربرد های اون
  فکر میکردم که کسی فیزیک بخونهه خب در حد فوق لیسانس ریاضی هم ریاضیاتش خوبه و فیزیکم که فوله پس راحت سر دو سال دکترای مهندسی هوا و فضا و مکانیک رو میگیره اما شما ردش کردین میتونید مثال بزنید و توضیح بدین؟

  4_چطوری بفهمم که علاقم به فیزیک واقعا به خود فیزیکه نه به فیزیک مهندسی که تو دبیرستان داریم میخونیم؟
  5_کسی که مثل من باشه و در واقعیت مانند توضیحات بالا که از دوران دبستان و راهنمایی و نمرات فیزیک و ریاضیاتش باشه
  ایا جای جبران هست یعنی میشه پیشترفت کردیا اینکه از اینجا میشه فهمید که استعداد تو فیزیک نداریم!!!؟

  6_من و دوستم تو یه موضوع خیلی شدید اختلاف نظر داریم و به این صورته که من میگم علاقه مهمه و اگرچه الان من ریاضیاتم برخی اوقات 8 میشه یا 15 و فیزیکم 7 و یا برخی اوقات 13 یا 18 ،میشه جبرانش کرد در دانشگاه و اونجا بحث فرق داره ولی اون میگه نه و اینکه میگه استعداد مهم تره و استعداد فیزیک نداریم و اون الان کلا بیخیالش شد و میگه مفهوم فیزیک رو نمیگیره مثلا میخواد بدونه که اصلا اتم چطوری به وجود اومدن یا اقای کولن چطوری توست تیروی بین دوذره باردار رو بدست بیاره یا اصلا چرا میدان مغتلطیسی با قاعده دست راست نشون میدن اصلا اون طرف چطوری فهمید؟
  بزار از این سوالم دوتا سوال در بیارم ایا واعلا استعداد ذاتی مهم تره و باید اون الویت باشه؟ و اینکه ایا در باره مفهوم و مشکل دوستم گفتم ایا اینارو تو دانشگاه توضیح میدن؟

  7_درمورد دانشگاه علوم پایه زنجان خوبه؟ اصلا اینو با شهید بهشتی و شریف مقایسه میکنی بی زحمت؟
  منظور از پیوسته چیه؟ یعنی گرایش بندی نداره؟کدوم بهتره پیوسته یا ناپیوسته؟

  8_در مورد برنامه نویسی در فیزیک بگو اصلا چرا باید برنامه نویسی کنیم؟ دلیلش چیه؟

  ببخشید طولانی شد و هرگاه خواستی پاسخ بده
  شاید در برخی جاها اشتباهات املائی و یا تایپی داشتم
  موفق باشی….

 26. ناهید عبدلی ناهید عبدلی

  سلام اقای کریمی
  مطالبتون فوق العاده مفید وجامع و صحیح بود
  چقدخوب که تجربیاتتونو در اختیار دیگران گذاشتید

 27. Harry Harry

  سلام اقای کریمی.اول از مطلب عالی تون تشکر می کنم که واقعا بهم امید داد که هنوز هم تو کشورمون کسانی هستند که با رشته ی فیزیک زندگی می کنند.بعدش می خواستم ازتون در مورد تصمیمی که می خوام بگیرم بپرسم.من کنکوری هستم و علاقم به رشته فیزیک هستش اون هم نه یک سال دوسال….بلکه تقریبا می شه گفت از سوم ابتدایی و قبل از اون هم می خواستم فضانورد شم(می خوام حساسیت تصمیم رو نشون بدم) من تو تبریز زندگی می کنم و علاقم به ادامه تحصیل در تهران هستش.ولی تازگی ها با خانوادم صحبت کردم و نظر اونا این بود که تو اگه این 4سال رو تو تبریز بخونی بهتره چون می تونی وقتی رو که تو راه رفت و برگشت و بازی در اوردن تو خوابگاه هدر بدی رو هدر ندی بعدش هم می تونی با هزینه هایی که صرف نمی کنی رو کتاب بخری و بعدش بعد از 4 سال از تهران قبول بشی و راحت و هر از چند گاهی بری تهران و بیشتر وقتت رو صرف تحقیقات و پژوهش هات کنی. حرفاشون منطقی ولی من هم می ترسم که تو دانشگاه تبریز خوب درس نخونم و به فشار نیفتم و به انحراف کشیده شم و از هدف والای خودم دست بکشم چون این مطلب رو الان من که تو تیزهوشان درس می خونم می بینم .بیشتر دانش آموزان دولتی چون همکلاسی و بیشتر دوستاشون به اصطلاح لات و لوتند زیاد به فکر درس نیستند به غیر تعداد اندکی. من هم از این می ترسم .یه طرف قضیه اینه که برم با رتبه های زیر 3000 بشینم و از این طرف با بالای 12000 ها . اگه کمکم کنید خیلی ازتون متشکر می شم 🙂

  • سلام. ممنونم از علاقه شما.
   به نظر من، دانشگاه‌های تهران، به‌ویژه شریف، بهشتی و تهران به مراتب بهتر از تبریز هستند. این حرف جابه‌جایی و هزینه‌های مربوط راستش به نظرم زیاد درست نیست.

 28. امیررضا امیررضا

  با سلام جناب کریمی و تشکر از مطالبتون
  سوالی راجع به مسائل اداری دانشگاه دارم و تغییر رشته؛
  با تغییررشته چطور برخورد می کنن تو شهید بهشتی میشه تغییر داد یا گیر میدن و سخته؟
  واسه این می پرسم که تو انتخاب رشته ام بعد از فیزیک ریاضی بزنم که اگه فیزیک قبول نشدم ریاضی قبول شم و بعد تغییر بدم به فیزیک
  خیلی ممنون

 29. zahra zahra

  سلام..تجربیاتتون مفید بود..ممنون..یه سوال داشتم اینکه به نظرتون چه درس اختیاری از دانشکده های دیگه برداریم بهتره؟

 30. رضا رضا

  سلام
  من برق میخونم و میخوام تغییر رشته بدم فیزیک چون من عاشق فهمیدن چرا ها و حل کردن اونا و سوال در مورد همه چیز هستم
  و تو مهندسی که باید یاد بگیری فقط چطوری یه کاری رو انجام بدی خوب نیستم
  اما به هر حال هر کسی که تو فیزیک خوب باشه قطعا میتونه مهندس خیلی خوبی باشه
  سوالی که دارم اینه:
  توی راحت تر میشه اپلای کرد و رفت خارج یا توی فیزیک؟ اگه توی فیزیک خیلی کار سختی باشه ترجیح میدم اول با برق پیشرفت کنم و باقی عمرو فیزیک بخونم اما اگه توی فیزیک اپلای کردن کار غول نباشه و زیاد سخت نباشه از همین الان میرم دنبال عشق :))
  لطفا نظر خودت رو بگو

  • سلام. جواب سوال شما رو نمی‌دونم ولی به گمان برق خوندن زندگی راحت‌تری رو در پی داشته باشه.

 31. مهرداد مهرداد

  سلام
  با تحصیل در دکترا پیوسته فیزیک در مرکز تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان در نهایت در چه گرایش هایی می توان دکترا گرفت؟

  • سلام. در همه گرایش‌هایی که برای دکتری ارائه میشه. دفترچه سازمان‌سنجش رو ببینید!

 32. شاهین عبدی شاهین عبدی

  واقعا متن عالی و بجایی بود …
  من یکی از علاقمندان فیزیک هستم که کارشناسی رو تو آزاد تبریز و ارشد رو در حال گذروندن در دانشگاه پاریس هستم. یکی از مسائلی که هست همین حل کردن تمرین… من اینجا فهمیدم چقدر مهمه این مساله
  متاسفانه ما بیشتر جزوه محور بودیم… من دانشجوی فیزیک فقط کتاب هالیدی رو خریدم .. حتی یک بار هم متنش رو نخوندم… چه برسد به کتابهای گریفیث، نایفه و …
  الان که دارم فشار وارده از نخوندن اینا رو تحمل میکنم شروع کردم به فشرده خوندن کتابهای لاندائو که اهل دل میدونن چقدر سخته …
  خلاصه کسی که بخواد فیزیک بخونه نباید مثل ما باشه … شب امتحان برای فیزیک مقدور نیست !

 33. مبین مبین

  اقا دمت گرم من الان دبیرستانم تو یه راهنمایی درست و حسابی کردی من واقعا ب فیزیک علافه دارم ولی از همینایی که گفتی میترسیدم اگه میشه فرق دکتری پیوسته فیزیک و عادی خوندنش رو هم بگی ممنون میشم

  • سلام. فرق چندانی ندارن! دکتری پیوسته فکر کنم زمانش کمتره. شما وارد دانشگاه میشی و این فرصت رو داری که مستقیم مدرک دکتری بگیری. فکر کنم فقط تحصیلات تکمیلی زنجان هم دکتری پیوسته رو ارائه کنه.

   • مبین مبین

    من قصذ دارم برم خارج از کشور توی دوستات کسی بوده که تو اشنا باشی با راه های رفتنش و اصلا کدوم رشترو برم راحت تره برای رفتن

 34. محمدرضا محمدرضا

  سلام متنتون عالی بود مخصوصا قسمت تچربه های شخصیتون

  سوال من اینه که سختکوش بودن توی دانشگاه روزانه شهر خودمون مهم تره یا صرفا دانشگاه های تهران برای خروج از ایران کدوم اهمیت بیشتری داره؟

 35. مبین مبین

  توی دکترای پیوسته گرایش هم مشخص میشه؟ چون من کیهان شناسی رو دوست دارم

 36. سمیرا کامرانی سمیرا کامرانی

  سلام، ممنون بابت به اشتراک گذاری تجربیات مفیدتون.
  درس فیزیک هسته‌ای صرفا یک درس پیش نیازه که برای ورود به رشته مهندسی هسته ای باید یاد گرفت. گرایش های مهندسی هسته ای (پرتوپزشکی، کاربرد پرتو و راکتور) که کاربرد وسیع در صنعت و پزشکی دارند را نمیـشود با این درس سه واحدی قضاوت کرد.
  در آخر بعنوان دانشجوی پرتوپزشکی که کاربرد این رشته در تشخیص و درمان تومور و کاهش درد بیماران را به شخصه در بیمارستان دیده م به تحصیل در این رشته افتخار میکنم.

 37. سمیرا کامرانی سمیرا کامرانی

  سلام.
  ممنون بابت به اشتراک گذاری تجربیات مفیدتون.
  درس فیزیک هسته ای صرفا یک درس پیش نیازه که برای ورود به رشته مهندسی هسته ای باید یاد گرفت و گرایش های این رشته (پرتوپزشکی، کاربرد پرتو،راکتور) که کاربرد وسیع در صنعت و پزشکی دارند را با یک درس سه واحدی نمیشود قضاوت کرد.
  بعنوان یک دانشجوی پرتوپزشکی که کاربرد این رشته در تشخیص و درمان تومور و در نتیجه بهبود و کاهش درد بیماران را به شخصه در بیمارستان دیدم، به تحصیل در این رشته افتخار میکنم.
  موفق باشید.

 38. غلی غلی

  سلام استاد گریمی
  من قبلا به صورت خصوصی از طریق ایمیل مزاحمتون شده بودم
  الان تو گروه فیزیک دبیرای فیزیک لینک وب شما رو دیدم

  مطالب جالبی گذاشتید و برا جندتا از دوستان که تازه فوق قبول شدند فرستادم .ان شاء الله از تجربیات دکتراتون هم استفاده کنیم

 39. ناصر ناصر

  میخواستم ازتون بپرسم چه نرم افزارایی تو گرایش ذرات تو دنیا پرکاربدتر و البته مهم هست که یادگیریش به دردمون برای ادامه تحصیل فیزیک میخوره؟

  • سلام. من گرایشم ذرات بنیادی نیست برای همین نمی‌دونم چه نرم‌افزارهای خاصی مطرح هست. به طور کلی پایتون رو پیشنهاد می‌کنم.

 40. Eliz Eliz

  سلام
  من تازه کنکور دادم و فقط فیزیک قبول شدم
  هیچ راه دیگه ای ندارم جز این که این رشته رو بخونم
  هیچی جز چند تا فرمول ازش نمیدونم و علاقه ای هم بهش ندارم
  اینده ی شغلی هم میگن که نداره
  میترسم که ازش زده بشم میشه بهم امید بدید؟؟
  این تنها راهمه و نمیدونم چیکار کنم که امیدوار باشم

 41. amir ma amir ma

  سلام.خواستم بدونم کسایی که واسه ارشد از فیزیک میرن به مکانیک ایا موفق خواهند بود و اینده خوبی خواهند داشت یا ن
  ؟؟؟

 42. S_zn S_zn

  سلام میدونم این مطلبی که میخوام بگم شاید زیاد به این پست مرتبط نباشه ولی واقعا به راهنمایی نیاز دارم
  من میخوام برای دبیرستان انتخاب رشته کنم و به ریاضی علاقه دارم نمره ریاضی پارسالم ۲۰ بود و خیلی دوست دارم که وارد این رشته بشم ولی خب دوتا چیز منو میترسونه اول اینکه تواناییشو تو دبیرستان هم دارم یا نه؟
  دوم اینکه اگه بخوام توی دانشگاه رشته فیزیک رو بخونم آیا میتونم با مدرک دکتراش تو دانشگاه تدریس کنم؟چون از چند نفر شنیدم که میشه
  اگه میشه راهنماییم کنین خیلی ممنون

  • سلام
   راستش الان زیاد فکر نکنید به آینده دور. به این فکر کنید که ریاضی‌فیزیک بیشتر علاقمند هستین یا علوم تجربی.

 43. علی علی

  سلام من دانشجوی جدید مکانیک هستم قلمتون خیلی کمکم کرد ممنونم

 44. هاشم هاشم

  سلام یه سوال دارم اگه جواب بدید ممنون میشم
  من حدود سه ساله ب فیزیک علاقه مند شدم اولش همون مسئله فلسفیش بود ولی الان نگاه میکنم میبینم به جز فیزیک علاقه خاص دیگه ای ندارم فیزیکمم انچنان خوب نیست . تیزهوشان درس میخونم ولی یه دانش اموز متوسط رو به بالام.نمدونم خیلی به خودم تلقین کردم یا واقعا به فیزیک علاقه دارم. خیلی از دوستام میگن جو گیر شدی
  مخاستم بدونم چیکار کنم که مطمئن شم ازین قضیه علاقه

  • سلام.
   راستش راه خیلی دقیقی که وجود نداره! اگر از مسئله حل کردن ترسی ندارین و با شرایط بازار کار فیزیک می‌تونید کنار بیاین، خب علاقمند هستین لابد 🙂

 45. اکرم کریم آبادی اکرم کریم آبادی

  انگار خاطرات خودمو میخوندم منک از انتخابم پشیمونم من واقعن بدبخت شدم انتخاب رشته انتخاب سرنوشته اغراق نمیکنم واقعن بخاطر این انتخاب غلط و پنج سال صرف وقت فرصتای زیادی رو از دس دادم درصورتی ک حقم این نبود من همون ترم اول فهمیدم خرداغ میکنن ولی بخاطر حرف اینو اون زندگیمو ب فنا دادم خیلی چیزا رو از دست دادم برای همیشه انتخاب رشته انتخاب سبک زندگی همسر فرزند و یک عمر باخودت رودرو شدنه کاش هیچوقت فیزیک نمیخوندم اینم بگم 3 ساله فارغم ولی دنبال مدرکم نرفتم.کاش تموم این مدتو میرفتم تو ارایشگاها بند مینداختم جااینک فیزیک بخونم. آقای کریمی ادامه نده عزیزای دلم ادامه ندید جلو ضررو هروقت بگیری منفعته واقعیتو باید بلاخره قبول کرد.
  من فیزیکو ن بخاطر سختیش بلکه بخاطر سیستم جزوه خونی نمره گیری ول کردم هیچکدوم از اساتید من با اینک من فیزیکو رها کنم موافق نبودن بنظرشون من حیف بودم شم فیزیک داشتم ولی من توی این راه تنها بودم شماهم تنهایید اگر بفهمید وبخاید ک بفهمید. در اخر اینک زندگی بدون پول نمیشه وقتی خونواده ت توی سختی باشن و نتونی براشون کاری بکنی از هرچی درسو دانشگاه و.. متنفرمیشی از خودت متنفر میشی کاش یکی بود مانع انتخابم میشد حتا بزور با کتک.. کاش فیزیک نمخوندم کاش همون ترم دوم ول میکردمو عاقلانه و شجاعانه ب انتخاب اشتباهم اعنراف میکردم ب حرف هیچکس اهمیت نمیدادم امیدوارم هیشکی مث من نشه

  • آرش آرش

   واو به واو نوشته شما را کاملا درک میکنم واقعا همینه.
   لیسانس فیزیک و ارشد فوتونیک

 46. mojtaba mojtaba

  باسلام.ببخشید من یه سوال داشتم ممنون میشم اگه جوابمو بدین.
  من رشتم تجربی هستش و علاقیه خیلی زیادی به فیزیک دارم به طوری که از اوایل دوران راهنمایی هدفم تحصیل تو این رشته بود.
  حالاهم تصمیم دارم فیزیک بخونم وبرای ادامه تحصیل درمقطع کارشناسی ارشد به خارج از کشور برم حالا نگرانم نمیدونم با رشته تجربی اگه برم فیزیک برام مشکلی پیش نمیاد.ریاضیم در حد متوسطه و عاشق حل مساله های پیچیده درسیم

  • سلام
   تفاوت چندانی وجود نداره اگه درس‌های ریاضی و فیزیک دبیرستان رو خیلی خوب بلد باشین.

 47. امیر امیر

  سلام به نظر من فیزیک اصلا رشته سختی نیست و ریاضیات مشکلی هم نداره و تمرین زیاد هم فقط توش مهم نیست مهمترین چیز تو فیزیک اینه که اطرافتو خوب ببینی همین زندگی نامه و لکچرای فاینمن شاید کمکه خوبی کنه که فیزیک چیه فیزیک جز زیبایی طبیعت اطراف چیزی نیست و اینکه تو دنیا کم فیزیکدان داریم اکثرا فیزیک خوان هستند فیزیک زیباست اگه زیبای رو بتونیم ببینیم 🙂

 48. mehdi mehdi

  سلام من میخوام تو دانشگاه رشته ریاضی بخونم میشه بگید کدوم گرایش این رشته تو فیریک کاربرد بیشتری داره که بعدا بتونم تو فیزیک کار ارائه کنم

  • سلام. تا جایی که می‌دونم ریاضی گرایش محض و کاربردی داره. قاعدتا ریاضی کاربردی نزدیک‌تره.

 49. محسن محسن

  سلام. من دکتری فیزیک دارم. رشته بسیار سختی هست. در ایران رشته به درد بخوری نیست. اگه ایران دارید میخونید حتما به فکر رفتن باشید. و الا عمرتونو تلف کردید. رشته ای نیست که بشه باهاش توو ایران خوب زندگی کرد

 50. Mahsa Mahsa

  سلام من دانشجوی فیزیک مهندسی ام و به نظرم رشته ی واقعا خوبیه ولی اطرافیان تقریبا همه منو میترسونن که خیلی سخته و کلا از مشروطی حرف میزنن طوری که بعضی وقتا واقعا نا امید میشم
  نمیدونم چیکار کنم :((

  • سلام. به اطرافیانتون زیاد توجه نکنید و همه تلاشتون رو در مسیر یادگیری به خرج بدین 🙂

   شاد باشید

 51. امین امین

  سلام اقای کریمی ماشالا سه ساله دارین جواب کامنت هارو میدین ،من دانشجوی ارشد ماده چگال دانشگاه یزدم ولی حس میکنم از لحاظ ذهنی از دوره کارشناسی ضعیف تر شدم و به همین دلیل علاقم کمتر شده به فیزیک ،میخوام انصراف بدم و رشته ای که به نظرم استعداد دارم بخونم ،فیزیک فقط صرفا علاقه ی شدید بود ،ممنون از متن خوبی که نوشتین

  • سلام. ممنون از حسن نظر شما. امیدوارم که وارد هر رشته‌ای که شدین خوشحال باشین 🙂

 52. مهسا مهسا

  سلام آقای کریمی ممنون از انتشار همچین پستی 🙂
  راستش من دانشجوی برق دانشگاه تبریز بودم تا این ترم که دیدم واقعا چیزی نیست که من میخوام و تصمیم گرفتم تغییر رشته بدم بعد 5 ترم… موقع کنکور میخواستم فیزیک شریف رو بزنم ولی با مخالفت شدید خونوادم مواجه شدم و اومدم مهندسی اونم برق چون میدونستن عاشق ریاضی و فیزیکم مخصوصا ریاضی ،گفتن برو برق تا دلت بخواد ریاضی و فیزیک هس. اومدم ولی هیچی باعث دلگرمیم نشد منی که خیلی درسم خوب بود مشروط شدم و این حرفا… بگذریم. شدیدا عاشق فلسفه و ریاضی و کنجکاوی در مورد دنیا و طبیعتو اینام. خیلی دوس دارم در مورد موضوعاتی مثل کانشسنس و ذهن و زمان و کیهان شناسی اینا تحقیق کنم و عمرمو پای یه مفهومی بذارم حالا به نتیجه برسم یا نه… مثل موقع انتخاب رشته ی کنکور تنها رشته ای که به نظرم اومد به چیزایی که دوس دارم نزدیکه فیزیک بود. یکی بهم گف تو که ریاضی و برنامه نویسی استعداد داری وخیلی دوس داری خب برو کامپیوتر ساینس اینا ولی خب دیدم برنامه نویسیو ادم خودش میتونه میش ببره همونجوری که تا الانم پیش بردم پایتون و متلب و سی یاد گرفتم. از خیلیا که فیزیک خونده بودن پرسیدم اکثرا گفتن فیزیک اون چیزی نیس که تو مستندا میبینی ولی خب من دوس داشتم مستنداشو فیلماشو کتاباشو… بالاخره تغییر رشته دادم به فیزیک و از ترم بعد ایشالا قراره فیزیک بخونم… با وجود اینکه پشتوانه ی مالی حسابی ندارم خیلی میخوام برم از ایران تحت هر شرایطی چون واقعا غیر قابل انکاره که فیزیک اینجا آینده ای نداره واسه کسی که آرزوهای بزرگی داره… موفق باشین شمام آرزوی موفقیت کنید برام ❤

 53. محمد حسین محمد حسین

  سلام آقای کریمی
  من دانش آموز دهم علامه حلی سه تهران هستم.
  و متاسفانه رشته ی تجربى ، پدر و مادر پزشک هستن من هم رفتم تجربى با اینکه علاقه ی زیادی ب فیزیک و ریاضی داشتم.
  برای همین سال یازدهم میخوام تغییر رشته بدم.
  برای دانشگاه هم میخوام برم فیزیک ، اطلاع دقیقی از این رشته نداشتم با اینکه چند تا سایت دیگ رو درباره ی این رشته و گرایش هاش زیر و رو کرده بودم ولی این تجربیات واقعا کمکم کرد.
  اگ میشه توضیحاتی درباره ی دانشگاه های برتر این رشته و گرایش های اون بدین .
  سوال ديگم این هستش ک چ گرایشی از این رشته ب بررسی روابط بین اجسام در طبیعت میپردازه ؟ ( نگاه کل نگری )
  ممنون میشم از اینکه پاسخ سوالم رو بدین.
  باز هم از نوشته ی خوبتون تشکر میکنم.

 54. احسان احسان

  ایا یک نقر با مطالعه به در جه فاینمن می تواند برسد؟؟؟

 55. پری پری

  سلام آقای کریمی.می تونید راجع به آینده ی شغلی این رشته در کشور های دیگه راهنمایی کنید؟ مثلا برای رفتن به آزمایشگاهی مثل سرن یا جاهای معتبر دیگه مثل اونجا برای کار لازمه چه رشته ای رو خوند و در کدام دانشگاه ها تحصیل کرد؟

 56. مه مه

  سلام بی نهایت از تجربه‌هایی که به اشتراک گذاشتین مچکرم
  فقط میتونم بگم که عالی بود
  و با خوندن این مطالب به شک افتادم که آیا رشته من درست است چون پدر و مادرم هم بااین رشته مخالفن وخب یکی از دلایل مهم نداشتن بازارکاره

  آیا رشته ای که انتخاب کردم درست است چون من عاشق ساختن ابزاری بزرگ ومهم مثل ماهواره ها واز دور ایستگاه فضایی بین‌المللی که شاید از نزدیک اینطور نباشه(که البته شک دارم) کامپیوتر و برنامه نویسی و ترکیبی از اینها هستم درکنار اطلاعات زیادی از پدیده های اطرافم وهمیشه فیزیک وجاذبه رو دوست داشتم و ریاضی وتابع رو والبته ژنتیک هم برام جذابه و بعضی از درس های زمین و جغرافی و هواشناسی که تقریبا به نجوم و ‌‌‌..مربوط میشع وبه تازگی هم بینهایت کامپیوترو برنامه نویسی کامپیوتر رو دوست دارم و عاشق بزرگی جهانم واینکه اطلاعاتی راجع به اون داشته باشم والبته درکنار اینها به سلامتیم بی نهایت اهمیت میدم و دوست نداربه خاطر سختی راه ،عینکی بشم افسرده ویا حتی بدتر

  براساس تست intp)(۹۹٪intj)mbti)گاهی اوقات هستم
  و براساس آزمون هایی‌که تا بحال دادم همگی حدودا ۵۶٪متمایل به سمت چپ مغزم و تست آی کیوم اگه بخام سخترینشو در نظر بگیرم که چند تا سوال شو نتونستم حل کنم و موقع مدرسه ها بود و دوسال پیش ۱۹۰از ۲۰۰بود وحالا ممکنه افت کرده باشم که حتما میتونم دوباره مثل قبل ویا حتی بهتراز قبل بشم

  چرایی و چگونگی هرچیز برام مهمه و بهترین یادگیریم زمانیه که چیزی رو (بدون شک اطلاعاتی در باره محیط واقعی اطرافم و همچنین علم کامپیوتر و برنامه نویسی) به صورت کل یاد بگیرم وکم کم جستجو کنم وبه جزئیات اون پی ببرم درحالیکه به فکر ساختن ابزاری هستم با کمک اطلاعات علمی و کامپیوتر

  در واقع میخام که اطلاعاتم درباره دنیای اطرافم زیاد باشه و با کمک کامپیوتر و هوش مصنوعی یا اینترنت اشیا و یا هرچیزی دیگه ای که هنوز اطلاعی ندارم ویا ساخته نشده که میشه برنامه بنویسم و با اشیا جاذبه و‌‌‌…دستگاه مورد علاقمو بسازم

  البته ممکنه به دلیل انگیزه بالا وامید بالایی که به این موضوعات دارم این رشته رو انتخاب کردم که حتما میتونم این کارو بکنم واماممکنه با کمی بی توجهی وتنها کمی کمتر عمل کردن آیندمو خراب کنم ودلیلش واضحه که یکی از اونا آینده نداشتن این رشته در ایرانه

  بنابراین قصد داشتم تا زمانیکه کامپیوتر و زبانم درحد قابل قبولی نشده دانشگاه نرم که البته خوشبختانه ویا از روی ندانستن تصمیم گرفتم همزمان با دانشگاه اونهاروهم ارتقا بدم ودر صورت کم کاری خودم ویا حتی در طول راه، رشته کامپیوتر فعالیت کنم ودرآمد داشته باشم درحالیکه تکنسین داروخانه رو هم می تونم برم

  به عبارت دیگه:زبان و کامپیوتر که پیش نیاز همه رشته هاست رو یاد بگیرم تا انتخاب درستی رو انجام بدم
  فیزیک وبعداز اون نجوم بخونم و کامپیوتر رو بیرون بخونم والبته زبان پس از مدتی با کمک این علم ها کاری کع میخام و انجام میدم

  این راهی که میخام برم راه مطمئنا سختیه و اما هنوز برای کنکور ثبت نام نکردم درضمن رشته من تجربیه اما از مداربستن و کارهای برقی خوشم نمیاد درحالیکه ساخت کامپیوتر برام جذابه وشاید به این خاطره که اطلاعات کافی ندارم
  ودرکل

  1. این رشته (فیزیک و بعد نجوم که نمیدونم هنوز چه رشته ای چون اطلاعات داشتن و با تجربه کردنش متفاوت میدونم) و راهی که انتخاب کردم درسته

  2.واگه درسته میتونین بهترین دانشگاه از نگاه بورسیه و علمی معرفی کنین چون اکثرا میگن صنعتی شریف فقط اسم داره و خوب نیست

  3.وخب الان که چهار ماه تا کنکور وقت دارم با وجود دوسال دوری از درس میتونم توی رشته فیزیک دانشگاه عالی قبول بشم ویا بذارم برای سال بعد درضمن من رشته تجربیم و میخام فیزیک بخونم که نمیدونم دقیقا چطور باید ثبت نام کنم وهنوز ثبت نام نکردم

  مهم مهم مهم
  4.ا گه کسی رو میشناسید که تواین راه کمک کنه مثل استاد یا مشاور که اطلاعات کافی درباره این رشته و…. داره ممنونتون میشم چون سوالات زیادی دارم وو البتع راهمم به درستی نمی شناسم

  علایق :برنامه نویسی هوش مصنوعی و( نمیدونم سخت افزارشو دوست دارم یانه) فیزیک نجوم زبان انگلیسی وژنتیک در آخر ساخت وسیله ای که همیشه دوسش دارم
  که فکر میکنم اگه بتونم ادامه تحصیل مو خارج از ایران ادامه بدم فناوری فضایی مناسبم باشه که البته نمیدونم بعد چند سال میتونم بورسیه بگیرم وچند سال باید تو ایران درس بخونم
  ودر آخر استعداد خیلی خوبی در درک فیزیک داشتم واکنش های درون اتم و…و البته علاقه به ریاضی و فیزیک و علم کامپیوتر و برنامه نویسی والبته مهندسی و ساخت دستگاه نه کشف که نجوم فک کنم هر دو رو داره ونکته خیلی مهم تمام اینها که گفتم جدا،من عاشق اطلاع داشتن از پدیده های اطرافم و در اجتماع علم ها به ایده های خاصی برسم که هم به کامپیوتر وهم به فیزیک مربوط بشه و دستگاهی خاص رو بسازم برای دنیایی بزرگتر و شاید بیرون از کره ما زمین
  تمام
  با تشکر فراوان ….
  ت

  • سلام.
   ممنونم از نظرتون.
   تنها چیزی که در برابر سوال‌های شما می‌دونم اینه که بهتره توی این دو ماه حسابی درس بخونید که بهترین رتبه رو بیارین. وقتی رتبه‌تون اومد در مورد اینکه چیکار باید کرد تحقیق کنید.

   • مه مه

    کاملا درست میگید اما من امروز کنکور ریاضی ثبت نام کردم در حالیکه تجربیم
    وباید از اول بدونم برای چی تلاش کنم
    درست میگم؟!؟؟
    و حتما حتما مشاوری میخام که از سختی های راه بدونه از دانشگاه و…رشته فیزیک نجوم وبرنامه بریزیم وتا کنکور همراهیم کنن تا دانشگاه خوبی از دید بورسیه قبول شم تا مادرو پدرم هم کمی خیالشون راحت شه
    درست میگم؟!!؟؟

 57. Z Z

  خیلی خوبه مطالبتون/خداخیرتون بده.امیدوارم بچه ها قبل رفتن به رشته فیزیک بخوونن نه وقتی دانشجوی این رشته شدن وانتخابش کردن

 58. محمد محمد

  سلام آقای کریمی
  ممنون از مطلب بسیار مفیدتون
  حقیقتا من خیلی رویاپردازم و بزگترین هدف و رویایی که دارم اینکه در آینده بتونم رصد خانه ای رو برای خودم داشته باشم( مطمهننا اینجا این امکان وجود نداره ولی خب با پیمودن مسیر و رسیدن به مدارج علمی بالا در دانشگاه های برتر دنیا این امکان وجود داره) و همین علاقه شدید من برای رسیدن به این رویام، باعث شده که هر طور و به هر روشی که باشه حتی اگر سخترین مباحث فیزیک رو مجبور شم یاد بگیرم و فقط به آرزوم برسم ، اما راستش نمرات من در مباحث فیزیک به شدت ضعیف و کلا در هیچ درسی وضعیت خوبی ندارم اما بخاطر رویا هم که باشه همه کار می کنم. به نظرتان امکان به وقوع پیوستن آن از جهت واقع بین بودن چقدر است؟ تا حالا کسی تو مقطع کارشناسی شما بوده که با وجود ضعف در فیزیک اما بخاطر آرزو و هدف ، متحول و به بهترین جایگاه رسیده باشه؟

 59. الی الی

  سلام دوستان عزیز. من کارشناسی ارشد فیزیک دارم . با یه بچه ده ماهه درس خوندم و ارشد روزانه قبول شدم . بماند که بچه دوسالمو کلاس کوانتوم میبردم و چقدر سختی کشیدم. چقدر دنبال کار گشتم چقدر به اینو اون سپردم . نمیگم کار نبود یه جا کنترل کیفی شدم فقط ماهی ۱تومن میداد با حجم کار بالا. من تو استان بزرگ و صنعتی هستم. حتی تدریس هم کردم اما درآمدش اون چیزی نبود که میخواستم .آره علاقه خیلی خوبه اما وضعیت اقتصادی الان میگه درآمد مهمتره وخیلی هم مهمتره. حتی به رفتن از ایران هم فکر میکنم اما با وجود همسر و بچم نمیتونم اونارو اسیر خودخواهی خودم و اینکه آیا خارج از ایران اوضاع بهتر میشه و ارزش داره باز ادامه بدم بکنم. فقط توصیم به شما اینه هر جا هستید برگردید. ارزش نداره اگه علاقه مندید خارج از محیط دانشگاه مطالعه متفرقه داشته باشید . مگه قدیم که دانشگاه نبوده دانشمندان چه کار میکردن. مثلا عطار منجم ریاضیدان شاعر. خواهرانه رو حرفم فکر کنید . اتفاقا من همیشه دانشجوی زرنگ ودرسخوانی بودم اما این رشته منو از همه چی زده کرد. مرسی که حرفامو خوندی.

 60. Parastoo Parastoo

  دقیقا چند روزه ک چت کردم روی فیزیک کوانتوم و اختر شناسی و شدیدا دنبال رابطه ش با فلسفه ام..جالب بود ک گفتین واسه پیدا کردن فلسفه دنبال فیزیک نرو
  به هر حال حتی اگر هم بخوام فیزیک یاد بگیرم تحت هیچ شرایطی تحصیلات دانشگاهی بدردم نمیخوره..
  کسی با دانشگاه رفتن با سواد نشده

 61. nasim mh nasim mh

  سلام من ترم ۴ فیزیک هستم همه اشتباهای که شما داشتین رو الان دارم به نظرتون از الان اشتباهامو کنار بزارم دیر نیست؟

 62. H.R. Salmanvand H.R. Salmanvand

  سلام.
  من ۱۵ سالمه و اهل خوزستانم. راستش من خیلی وقته (نزدیک به دو سال) با یه مشکل دارم کلنجار میرم و تقریبا خواب و خوراکم رو ازم گرفته. من از همون دوره ابتدایی علاقه داشتم که یک دانشمند بشم و هنوز که هنوزه علاقه ام رو ول نمیکنم. من واقعا به ریاضی و فیزیک علاقه دارم (البته فیزیک رو بیشتر) ولی با این حال نمیدونم که میخوام ریاضیدان بشم یا فیزیکدان. هر وقت که زندگی نامه این و اون رو میخونم میبینم که تو ذهنشون یه راه و یه تصمیم قاطعانه بوده و اونو تا آخر دنبال کردن و در نهایت دانشمند شدن ولی من زمانی که مثلا تصمیم میگیرم فیزیکدان بشم تا یه جاهایی پیش میره بعدش مردد میشم که نکنه ریاضی بهتر باشه و بیشتر لذت ببرم و برعکس. گاهی اوقات از فکر کردن به این که فیزیک بدون ریاضی بی معناست سرم درد میگیره. نمیدونم شاید دارم اشتباه فکر میکنم. نزدیک به چند تا کتاب درباره ریاضیات در فیزیک رو مطالعه کردم ولی با این حال هنوز ذهنیت درستی ازش ندارم. خلاصه مشکل بزرگ من اینه: ریاضی یا فیزیک؟
  لطفا بهم کمک کنید. این آدرس ایمیل منه h.roozeii.salmanvand@gmail.com خوشحال میشم راهنمایی هاتون رو بخونم.

  • سلام. به نظر من اجازه بدین زمان این مسئله رو براتون حل کنه! تا ۱۸ سالگی می‌تونید کتابای دانشگاهی ریاضی و فیزیک رو مطالعه کنید. شاید اون موقع متوجه بشید.

 63. hossein hossein

  سلام.
  میخواستم بدونم که میشه که رشته ریاضی و رشته فیزیک رو همزمان خوند؟ و اگه میشه چقدر سخته؟ یا بهتره اول یه رشته رو تموم کنم بعد برم سراغ اون یکی؟ در این صورت کدوم رشته رو اول پیشنهاد میکنید؟ لطفا بگید که چقدر طول میکشه؟ ممنون

  • سلام
   شدن رو که میشه ولی زیاد توصیه نمیشه. قاعدتا به هرکدوم که بیشتر علاقمند هستین وارد اون بشین!

 64. نسیم نسیم

  وقتی این متنو میخوندم احساس میکردم خودم نوشتمش. دقیقا شبیه دوران کارشناسیم.

 65. اشکالی در سیستم یادگیری وجود دارد ... اشکالی در سیستم یادگیری وجود دارد ...

  سلام، حجم اطلاعات موجود برای یادگیری فیزیک بسیار زیاد شده ، فراگیری و حفظ اطلاعات فیزیک بسیار دشوار شده ، مدل سازی فیزیک تقریبا غیر ممکن شده
  با این حال غربی ها و شرقی های تحصیل کرده در دانشگاه های غربی می تونن به راحتی حجم زیاد اطلاعات فیزیک رو یاد بگیرن و اون رو فرموله کنن و حتی فراتر از اون برن و رابطه های جدید پیدا کنن ، اما چگونه ؟ چگونه این کارو انجام میدن ؟ چگونه از میان این حجم هولناک اطلاعات اون هم اطلاعات پراکنده ای که باید از 100 تا منبع به دست اورد رابطه استخراج میکنن ؟ چگونه دارن نظریه های جدید کوانتوم رو مدل سازی میکنن ؟ این توانایی ها امکان نداره به نبوغ و استعداد اونا ربط داشته باشه ، همچنین امکان نداره به تلاش و کوشش اونا بستگی داشته باشه ، اونها به احتمال زیاد از یک ابزار و سیستمی خاص استفاده میکنن که بهشون این امکان رو میده تا با سرعت بالا کار رو جلو ببرن ، انگاه که ما در حال ورود به صفحه ی 321 کتاب برای حل مسئله ی 242 هستیم آنها در حال …. ➡ ؟؟ در حال چی ؟ این چیزیست که به وجودش اگاه شدم ولی نمیدونم ماهیتش چیه . ولی جناب کریمی من مطمئن هستم انها کارهایی که ما انجام میدهیم را انجام نمیدهند ، من مطمئنم انها به شیوه ای خاص کار را جلو میبرند ، من مطمئنم سیستمی که تو کشور ما و احتمالا قاره ی ما استفاده میشه اون سیستمی نیست که خودشون استفاده میکنن ، به نظر شما اونا از چه روشی استفاده میکنند ؟ یعنی واقعا گمان میکنید انها مثل ما برای یادگیری یک درس مثل ترمودینامیک اواره ی خیابان میشوند و کتاب های گوناگون را شخم میزنند تا در عالی ترین حالت ، برای 6 ماه ان را به خاطر بسپارند ؟؟؟
  وضعیتی که حداقل من دچار ان شدم مثل اینه که یک لباس ساده رو به 100 تیکه تقسیم کرده باشن و هر تیکه ی اونو تو یه خونه قرار بدن ، من برای اینکه کل اون لباس لعنتی رو پیدا کنم (درک کنم) مجبورم هزاران خانه را جستجو کنم و با جمع اوری تکه های پاره پاره شده ی لباس و کنار هم قرار دادن اون به لباس برسم ، تازه در اکثر موارد هم اخر کار یکی دو تیکه از لباس رو هنوز پیدا نکردم
  من واقعا فکر نمیکنم یادگیری فیزیک تو دانشگاه های غربی هم تا این حد ناکارامد و ویران کننده باشد

 66. zare zare

  سلام ممنون از متن عالیتون
  چند تا سوال داشتم اگه ممکنه راهنمایی کنین
  اول اینکه من به فیزیک خیلی علاقه دارم ولی میترسم همین مشکلی که شما گفتین برام پیش بیاد و علاقمو از دست بدم.میخواستم ببینم اون وقت با توجه به این که رشته فیزیک نسبت به مهندسی ها خیلی کم طرفدار تره آیا امکان تغییر رشته به مهندسی هست؟مثلا بین دوستاتون موردی نبوده؟
  بعدشم این که ممنون میشم تجربیاتتون در کارشناسی ارشد و دکترا هم اگه تا الان خوندین در اختیارمون بذارین

  • سلام. تا جایی که من میدونم قوانین آموزشی این شکلی هست که شما فقط همون ترمای اول دانشگاه فرصت تغییر رشته دارین البته کار آسونی نیست.

 67. Ali Ali

  سلام اقای کریمی
  اول از اینکه این سوال احمقانه رو میپرسم معذرت میخوام
  اما واقعا مدت هاست که ذهنمو مشغول کرد لطفا با قاطعیت جواب بدید هوش ای کیو چقد او علم فیزیک نظری تاثیر داره

 68. Saied Saied

  سلام و عرض ادب خدمت اقای کریمی.
  شما میگین فیزیک چیزی که ما فکر میکنیم نیست.و با مستندهایی که درمورد فیزیک کوانتوم و… میگن فرق داره.به نظر شما کسی مثل من که یک تیپ کنجکاو و جستوگر داره طوری که باعث شده کتابهای زیادی درمورد فلسفه بخونم و علاوه بر فلسفه به شدت به فیزیک کوانتوم هم علاقه دارم باید چیکار کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.