رفتن به نوشته‌ها

سلام کامران وفا!

متاسفانه اخیرا ملت ما دچار بیماری قهرمان سازی شده ! از یک سو خیلی وقته که قهرمانان نامی پیدا نشدند و از طرف دیگه  هم مردم  اینرسی زیادی برای تبدیل به قهرمان شدن دارند! برای نمونه مرحوم دکتر محمود حسابی معروف خودمان! از ایشان چه تصویری در ذهن ها نقش بسته است؟! اولین پاسخ به این سوال این است که پروفسور دکتر محمود حسابی(!)‌ فیزیکدان بزرگ ایرانی و شاگرد آلبرت آینشتاین است!خب، منصفانه دکتر حسابی خدمات زیادی به زیرساخت علمی کشورد کرده است، از این باب روحش شاد! ولی مرحوم حسابی نه فیزیکدان بزرگی بوده (به معنی که در اذهان عمومی است) نه شاگرد آینشتین! ملت ما بزرگش کرده اند تا مرهمی باشد برای زخم هایی که به خاطر تنبلی خودشان و پدرانشان وفرزندانشان(!) به وجود امده اند!

گاهی از اوقات به نحوی قهرمان سازی میکنند که قهرمان های موجود (خیلی از آنهایی که موجوب مباهات من و شما هستند) به گرد پایشان که نمیرسد هیچ،  همچنان گمنام می مانند! برای نمونه جناب کامران وفا! اگر قرار باشد نام ایرانیانی که به معنی واقعی کلمه فیزیک میدانند را ببریم باید نامی از کامران وفا حتما برده شود!

در این پست قصد دارم اطلاعاتی از وبگاه ویکی پدیا به عنوان معرفی کامران وفا در سیتپور منتشر کنم. از شما خواهش میکنم با رفتن به صفحه ی ایشون در تارنمای دانشگاه هاروارد سری به صفحه ی ایشون بزنید!

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

کامران وفا(به انگلیسی: Cumrun Vafa)‏ (متولد ۱۹۶۰ میلادی در تهران) استاد ایرانیآمریکایی فیزیک در دانشگاه هاروارد است. او از فیزیک‌دانان برجسته در زمینه نظریه ریسمان میباشد. وی در سال ۲۰۰۸ میلادی موفق به دریافت جایزه دیراک شد.

کامران وفا
کامران وفا

کامران وفا در سال ۱۹۶۰ در تهران به دنیا آمد. وی تحصیلات ابتدایی خود را در دبیرستان البرز به پایان رساند و در سال ۱۹۷۷ به ایالات متحده آمریکا مهاجرت نمود. وی مدرک کارشناسی خود را در فیزیک و ریاضی از ام ای تی بدست آورد. کامران وفا در سال ۱۹۸۵ میلادی موفق به دریافت درجه دکتری خود با سرپرستی ادوارد ویتن از دانشگاه پرینستون شد. پس از آن وی عضو جونیور هاروارد شد که بعدها وی در همانجا یک کرسی جنیور گرفت. در سال ۱۹۸۹ به او یک کرسی ارشد (سینیور) پیشنهاد شد و از آن زمان تا کنون او در همانجا مشغول به فعالیت بوده است.

او هم اکنون یک استاد علوم دانر در دانشگاه هاروارد است.

پژوهش ها

کامران وفا یک نظریه پرداز در زمینه نظریه ریسمان است. پژوهش های وی بر روی ماهیت گرانش کوانتومی و رابطه بین هندسه و نظریه های میدانهای کوانتومی متمرکز شده است. او در جامعه نظریه ریسمان به خاطر کشف مشترکش با اشترومینگر شناخته می شود. این دو کشف نمودند که انتروپی بکنشتاینهاوکینگ یک سیاهچاله را می توان با استفاده از حالتهای سالیتونی نظریه ابرریسمان بیان نمود. وی همچنین به خاطر توضیح رابطه بین هندسه و نظریه های میدان که از دوگانگی های ریسمانها بر می آید، شناخته می شود. (که منجر به فرضیه گوپاکوماروفا شد). این موضوع با عنوان مهندسی هندسی نظریه های میدان کوانتومیشناخته می شود.در سال ۱۹۹۷ او نظریه اف را ارائه داد که جزو نظریه های شناخته شده در ابرریسمان است.

او همچنین علاقه مند به فهمیدن معنی نهفته دوگانگی های ریسمانها و همچنین تلاش در به کارگیری نظریه ابرریسمان برای حل مسائل حل نشده در فیزیک ذرات بنیادی (مانند مسئله سلسله مراتب و مسئله ثابت کیهان شناسی)، می باشد.

او مشارکتهای عمیقی در زمینه نظریه های ریسمان توپولوژیک و فهمیدن تقارن آینه ای و ساخت مدارخمینه در نظریه ریسمان، داشته است.

او همچنین متولی شبکه ایرانیان برای دانش و نوآوری (NIKI) است.(نیازمند منبع)

افتخارات و جوایز

 • جامعۀ اعضای دانشگاه هاروارد، عضور تازه وارد، ۱۹۸۵ ۱۹۸۸

 • NSF ریاست جمهوری جایزه محقق جوان، ۱۹۸۹

 • جایزه آلفرد پی اسلون، ۱۹۸۹

 • جایزه بنیاد پاکار، ۱۹۸۹

 • همکاری با آکادمی هنر و علوم آمریکا، ۲۰۰۵

 • نوبل AMS لئونارد ایسنبود برای ریاضی و فیزیک، ۲۰۰۸

 • مدال دایراک از آی سی تی پی، ۲۰۰۸

 • عضو آکادمی ملی علوم، ۲۰۰۹

منتشر شده در اهداف سیتپوردرباره دانشمندانفیزیکدانان ایرانیکیهان شناسی

نظر

 1. Ata Ata

  سلام. در مورد پرفسور وفا موافقم ایشون یکی از اساتید و صاحبنظر در زمینه فیزیک هستن.
  اما شما با چه مدارک و مستنداتی میگید که دکتر حسابی دانشمند بزرگی نبوده؟
  اینکه چندتا استاد شریف و شهیدبهشتی این حرفهارو به خورد دانشجوها میدن دلیل نمیشه حقیقت داشته باشه.
  ادمایی امثال دکتر منصوری که چنین حرفهایی میزنن کار شاخصی در زمینه فیزیک انجام دادن؟ اونها هم از دانشجوهاشون کمک مگیرن و چندتا کار علمی انجام میدن.
  به نظرم دکتر شیخ جباری میتونه یه فیزیکدان و الگو برای همه باشه نه ادعایی داره نه پشت سر بزرگان فیزیک این مدلی حرف میزنه. سطح سوادش و شاگردایی که تربیت کرده هم برای همه مشخص هست.

  • عباس کریمی عباس کریمی

   سلام

   ببیند قبل از اینکه سر مستندات بحث کنیم، باید «دانشمند» و «دانشمند بزرگ» رو بحث کنیم که چیه! از دید من مدت‌هاست که این خاک دانشمند بزرگ ندیده. من نگفتم که دکتر منصوری دانشمند بزرگه که شما می‌گید مگه ایشون چیکار کرده. همین طور در مورد دکتر شیخ‌جباری هم چیزی نگفتم. بله، دکترشیخ‌جباری از بزرگان زمینه‌کاری خودشون در ایران هستند.

   و اما در مورد مرحوم حسابی، همین‌طور که گفتم، احترام ایشون به خاطر خیلی از مسائل واجبه. اما اینکه روی ایشون اسم دانشمند بزرگ بذاریم، انصاف نیست. خب اون موقع اسم نیما ارکانی حامد رو چی بذاریم؟ اسم ویتن رو چی بذاریم؟ به ویتن بگیم دانشمند بزرگ به حسابی هم بگیم دانشمند بزرگ؟

   و اینکه میشه اسناد معتبری که شما سراغ دارید در مورد کارای علمی که حسابی انجام داده رو منتشر کنید لطفا، شاید من قضاوت صحیحی نکرده باشم.

   • حسن حسن

    کاملا با شما موافقم. اثبات دانشمند بزرگ بودن دلیل میخواد نه عکسش. یعنی بصورت دیفالت همه ما دانشمند بزرگ نیستیم مگر اینکه خلافش اثبات شه. اگر حسابی دانشمند بزرگ بوده خوب باید مقالات دورانساز و کتاب ها و قضایا و اکتشافاتش معلوم باشه و قابل شمردن و استناد باشه. معمولا ما اشتباه میکنیم و افرادی که تو زمینه ای کارشون درسته ولی از لحاظ مدیریتی قوی هستند رو دانشمند بزرگ به حساب میاریم. یه نمونه دیگه پروفسور سمیعی. ایشون اگر تو نورساینس کار اساسی کردن باید معلوم باشه مثل کارهای پنفیلد یا گازانیگا یا راماچاندران یا آربیب و خیلیای دیگه. ایشون جراح خوب و مدیر بسیار قوی ای هستن و بیزنس بلدن. جراحی جزو دانش یا ساینس محسوب نمیشه بلکه با پس زمینه دانش در علم قاعده مغز جراحی تکنیک و تسلط به تکنیک محسوب میشه.
    اگر حسابی دانشمند بزرگیه پس دیراک و هرمان ویل و پلانک و غیره چی هستن حتما سیاه چاله هستن. استفاده دقیق از زبان در جامعه ما ضروری میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.