رفتن به نوشته‌ها

چقدر درست تخمین میزنیم !؟


تخمین20101005184844734_2

مقدمه:دمای یک لامپ چقدر است؟ ، فاصله ی زمین تا خورشید چند برابر فاصله ی زمین تا ماه است؟ ، در یک ثانیه نور چند دور میتواند دور زمین بچرخد؟…

در علم فیزیک خیلی اوقات دانستن یک مقدار مشخص و دقیق برای یک کمیت قابل اندازه گیری ، یا غیر ممکن است یا مشکل. بنابراین توانایی مشخص کردن یک محدوده و بازه برای برخی کمیت های محیط اطراف ، لازم خواهد شد. به عنوان یک مثال ساده میتوان گفت یک صندلی چند کیلوگرم جرم دارد؟ ، دمای یک لامپ التهابی روشن چقدر است؟ ، مقاومت الکتریکی رسانا ها در چه محدوده ای است؟ ، دمای ستارگان؟ ، عمر کهکشان ها؟ ، و… همه و همه جزو مهارت هایی محسوب میشود که هر انسانی خوب است از آن برخوردار باشد.

در بخش تخمین ، میخواهیم به توانمند کردن این مهارت بپردازیم.

تخمین ١: بدون داشتن ترازو و برای اندازه گیری یک سیب معمولی ، فکر میکنید جرم یک سیب چند گرم است؟

photo

برای جواب دادن به این سوال ١ کیلوگرم یا ١٠گرم ، جواب احمقانه ایست؛ راه ساده ای که برای تخمین وجود دارد این است که بپرسیم یک کیلوگرم سیب ، تقریبا چند عدد سیب است؟ تا حالا همه ی ما دیده ایم که یک کیلوگرم سیب ، بین ۶ تا ٨ سیب معمولی است؛ پس برای تخمین جرم یک سیب میتوان گفت:

m=1000/7=140

تخمین ٢: از یک لامپ ۶٠ واتی ، چند آمپر جریان میگذرد؟

همه ی ما با رابطه ی p=vI آشناییم؛ p مشخص است اما v چه مقداری دارد؟ در هر کشوری مقدار ولتاژ برق شهری مشخص است. مثلا در ایران ٢٢٠ ولت و یا در امریکا ١١٠ ولت است. پس به طور تقریبی میتوان گفت:

۶۰=۲۲۰xI —-> I=0,25 (A)

مس یکی از بهترین مواد رسانای الکتریکی است. میدانیم رسانای الکتریکی ، به دلیل وجود الکترون های ازاد است…

در پست بعدی میخواهیم تعداد الکترون های ازاد در یک سانتیمتر مکعب از مس را تخمین بزنیم و ببینیم واقعا در یک سانتیمتر مکعب از بهترین رسانای الکتریکی ، چنتا الکترون ازاد وجود دارد؟؟…

Liked it? Take a second to support علی‌اصغر جانعلی زاده on Patreon!
منتشر شده در سایر

نظر

 1. عباس کریمی عباس کریمی

  با اینکه علاقه ای به مبحث اندازه گیری ندارم ولی از این پست خوشم اومد! خوب بود.

  منتظر پستهای بعدی شما هستیم
  موفق باشید

  • فرزانه حبيبي فرزانه حبيبي

   ممنون! ولی بحث اندازه گیری میشه گفت یکی از مهم ترین بحث هاست که اگه توش وارد باشیم ، میتونه کمکمون کنه. اما متاسفانه خیلی هامون ، خیلی توو این موضوع مشکل داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.