رفتن به نوشته‌ها

مسابقه روایتگری در علم: مرحله اول

روایتگری در علم (storytelling in science)، به معنای بازگو کردن حقایق علمی به زبان مردم است! به این معنا که به فراخور مخاطبتان، چنان حق مطلب را ادا کنید که مخاطب، مستقل از سن و دانشش، پس از روایت شما بگوید «آهان، فهمیدم، چه جالب!». مستقل از این‌که رشته شما فیزیک یا جامعه‌شناسی است، می‌توانید موضوعی را انتخاب کنید، درک خودتان را از آن بالا ببرید و سپس برای مخاطبی که در رشته شما متخصص نیست چنان آن مطلب را بیان کنید که بدون درگیر شدن در پیچیدگی‌های فنی موضوع، آن را درک کند. هدف از مسابقه روایتگری در علم، نوعی استعدادیابی و تلاش برای ترویج فرهنگ روایتگری در علم است.
  • برای شرکت در مرحله اول، اگر ثبت‌نام کرده‌اید کافیست:

۱) یک موضوع برای روایتگری انتخاب کنید.

۲) خلاصه آن‌چه که می‌خواهید در مورد آن روایتگری کنید را به همراه منابع علمی که صحت روایت شما را تایید می‌کند را در فرم زیر بنویسید.

۳) یک ویدیو ۸ دقیقه‌ای از روایتتان ضبط کنید. توجه کنید که در این ویدیو شما مجاز به استفاده از اسلاید نیستید!

۴) ویدیو خود را به شماره 09338930011 از طریق whatsApp یا تلگرام ارسال کنید. همچنین می‌توانید به نشانی sitporplus@gmail.com ارسال کنید. فراموش نکنید که نام و نام‌‌خانوادگی خود را در پیامتان درج کنید!

 

قوانین این مرحله: ارائه با دست خالی!

در این مرحله از بین شرکت‌کنندگان کسانی انتخاب می‌شوند که یک ویدیو ۸ دقیقه‌ای از ارائه خود به شیوه بالا ارسال کنند. در این مرحله استفاده از هر نوع ابزار نمایشی مانند اسلاید یا جلوه‌های گرافیکی ممنوع است! هر روایتگر علم باید روایت‌ خود را با مهارت‌های بیانی ارائه کند. داوران این مرحله بر اساس این‌که چقدر موضوع برای عوام قابل درک است و آن‌ها را به وجد می‌آورد به ویدیوها امتیاز می‌دهند. آن‌چه که مورد ارزیابی قرار می‌گیرد فن بیان، زبان بدن و شیوه روایتگری شما توسط کمیته داوری است. بنابراین کافیست روبه‌روی دوربین قرار بگیرید و به مدت ۸ دقیقه روایتتان را به بهترین شکل ممکن ضبط کنید. برای نمونه ویدیوهای سایت TED را ببینید! فرض کنید قرار است در TED یک سخنرانی ارائه کنید ولی از اسلاید و ابزارهای نمایشی نمی‌توانید استفاده کنید. سرانجام نتایج نفرات راه یافته به مرحله دوم، روی وب‌سایت منتشر می‌شود.

داوران

  • محمد جواد کمالی
  • عباس کریمی
  • کیانوش موسوی
  • امید مومن‌زاده

آخرین مهلت ارسال ویدیو: ۲۵ آبان ۱۳۹۷.

ارتباط با ما: sitporplus@gmail.com